CBOS: Frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosłaby w czerwcu 77 proc.

CBOS: PiS - 44 proc.; PO - 22 proc., Wiosna - 7 proc. (fot. arch. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w czerwcu, 44 proc. osób deklarujących udział w nich poparłoby PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, 22 proc. głosowałoby na PO, 7 proc. na Wiosnę; progu wyborczego nie przekroczyłyby m.in. Kukiz'15, PSL i Nowoczesna - wynika z sondażu CBOS.

90 proc. rodaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie

89 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie – wynika z najnowszego badania CBOS. Autorzy badania zaznaczają, że odsetek badanych o...

zobacz więcej

Według sondażu frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosłaby 77 proc. - o 2 pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. W kwietniu chęć udziału w wyborach deklarowało 74 proc. uprawnionych.

W porównaniu z wynikami z maja, poparcie dla PiS spadło o 2 pkt proc. O 2 pkt proc. więcej ankietowanych niż przed miesiącem zadeklarowało chęć głosowania na PO. Notowania Wiosny poprawiły się o 1 pkt proc.

Poza progiem wyborczym znalazłyby się: Kukiz'15 z 4 proc. poparcia (spadek o 2 pkt proc.), PSL - 3 proc. (bez zmian), KORWIN - 3 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); SLD - 2 pkt proc. (bez zmian). Po 1 proc. ankietowanych oddałoby swój głos na Nowoczesną, Ruch Narodowy i Partię Zieloni (bez zmian).

Tak samo jak w maju 11 proc. osób zapowiadających swój pewny udział w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się już teraz, nie wie, na którą partię oddałaby swój głos.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 6-13 czerwca 2019 r. na liczącej 1115 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych.

źródło:

Zobacz więcej