Jak wyczuć tętno czy zatamować krwotok u psa? Szkolenie z pierwszej pomocy [WIDEO]

W Zielonej Górze odbyło się szkolenie dla policjantów, którzy na co dzień pracują z psami. – Najczęściej do różnego rodzaju urazów dochodzi podczas pościgów, zatrzymań czy przeszukań – mówi portalowi tvp.info asp. szt. Tomasz Stępień z KMP we Wrocławiu. Był to jeden z pierwszych tego rodzaju kursów w polskiej policji.

Zostali wezwani do rannego zwierzaka. Wydawało się, że to pies

Warszawski Ekopatrol otrzymał zgłoszenie, że na ulicach jednej z dzielnic błąka się ranny pies. Kiedy dojechali na miejsce, pies okazał się......

zobacz więcej

Jak wyczuć tętno, zatamować krwotok, opatrzyć postrzał czy pomóc psu z udarem uczyli się lubuscy policjanci.

– Psy policyjne pracują bardzo ciężko i są narażone na wiele urazów. Zdarzają się postrzały, złamania, rany zadane nożem czy zwykłe złamania i rozdarcia skóry. Jednak krwotok w przypadku czworonoga jest znacznie bardziej niebezpieczny niż u człowieka. Dlatego warto wiedzieć, jak postąpić by ratować podopiecznego – mówi nam info asp. szt. Tomasz Stępień.

Daje też wskazówki, jak postępować, kiedy pies będzie miał udar, o który nietrudno w ostatnich dniach. – Absolutnie nie polewać lodowatą wodą. Ryzykujemy wstrząs – wyjaśnia policjant. Należy przykryć psa mokrymi chłodnymi ręcznikami, a chłodne wałki włożyć pod pachwiny.

W przypadku ran doznanych w czasie policyjnej akcji nie zawsze można liczyć na szybką pomoc weterynaryjną. – Wtedy umiejętności nabyte na takim szkoleniu są na wagę psiego życia – mówi funkcjonariusz. To drugi tego typu kurs. Policjanci stawili się na nim licznie. Asp. szt. Tomasz Stępień jest twórcą autorskiego programu szkoleniowego pierwszej pomocy dla psów. On także poprowadził szkolenie.

Bo choć na co dzień nie pracuje z czworonogami to jest ich wielkim miłośnikiem. Do domu przygarnął dwa psy na emeryturze. Oba mają problemy zdrowotne. Jeden jest po operacji serca, drugi ma wiotkość krtani.

W szkoleniu ratownikowi towarzyszył inny pupil – 9-letni owczarek australijski Bono. Z racji spolegliwego charakteru jest nieocenionym pomocnikiem podczas instruktażu. Wspierała go zielonogórzanka Roxi.

źródło:
Zobacz więcej