W walce z plagą komarów pomoże MSWiA. Rząd odpowiada samorządowcom

Mnożeniu się komarów sprzyjają podtopienia sprzed miesiąca (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Rząd udzieli pomocy samorządom z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, które po majowych podtopieniach borykają się z plagą komarów – poinformował wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z rezerwy ogólnej.

Plaga komarów po opadach. Samorządowcy liczą na pomoc państwa

Z plagą komarów zmaga się kilkanaście gmin położonych na południu woj. świętokrzyskiego, gdzie pod koniec maja miały miejsce intensywne opady...

zobacz więcej

Problem wyjątkowo dużej liczby komarów dotyczy zwłaszcza południa Polski, gdzie najwięcej szkód wyrządziły ulewne deszcze w drugiej połowie maja. W niektórych gminach rzeki utworzyły rozlewiska, co w połączeniu z upałami stwarza korzystne warunki do rozmnażania się komarów.

„Dotknięte przez powódź gminy z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego będą mogły, za pośrednictwem wojewodów, wnioskować do MSWiA o dofinansowanie na walkę z komarami. Rząd uruchomi na ten cel środki finansowe z rezerwy ogólnej” – poinformowało ministerstwo.

Do walki z plagą komarów mogą służyć różne metody i środki. Przeciw masowym opryskom protestują pszczelarze i ekolodzy, argumentując, że takie działania szkodzą populacji innych owadów. Dlatego MSWiA zastrzega: „O dofinansowanie będą mogły się ubiegać tylko te gminy, które uzyskają pozytywne opinie związane z bezpieczeństwem sanitarnym i ochroną środowiska”.

Takie opinie muszą wydać odpowiednie Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

źródło:

Zobacz więcej