Pierwsza mobilna sala operacyjna dla włoskich psów ratunkowych

Straż pożarna w Ligurii z zespołem psów ratunkowych nabyła mobilny sprzęt weterynaryjny (fot. Vittorio Daniele/NurPhoto/Getty Images)

Włoskie psy zaangażowane w operacje poszukiwawcze i ratunkowe w razie wypadku będą leczone w mobilnej sali operacyjnej. Pierwsza taka sala w kraju została wyposażona m.in. w stół operacyjny, koncentrator tlenu czy klatki do terapii aerozolowej. Aparatura pozwoli też na udzielanie zwierzętom znieczulenia.

Zawalił się wiadukt na autostradzie w Genui

35 osób zabitych, 16 rannych – w tym 2 w stanie ciężkim – to najnowszy bilans zawalenia się wiaduktu mostu na autostradzie w Genui na północy Włoch...

zobacz więcej

Straż pożarna w Ligurii dysponująca zespołem psów ratunkowych kupiła mobilny sprzęt – jedyny taki w skali kraju – umożliwiający pierwszą pomoc zwierzętom podczas ich pracy w terenie.

Psy wspierają włoskich strażaków przy takich wypadkach, jak na przykład zawalenie się mostu Morandi w Genui.

– To pierwszy mobilny oddział szpitalny i weterynaryjny straży pożarnej – powiedział włoskiemu dziennikowi „La Repubblica” Claudio Manzella, dyrektor regionalny straży pożarnej w Ligurii. – Sprzęt będzie służyć naszym psom, ale w razie poważnych wypadków będzie udostępniony również siłom policyjnym z oddziałami psów ratunkowych.


Zbiórkę pieniędzy na zakup mobilnego sprzętu weterynaryjnego zainicjował taksówkarz z Genui, Gianfranco Mazzitelli. Po czym akcja – za przyczyną stowarzyszenia taksówkarzy „Tutti taxi per amore” („Wszystkie taksówki dla miłości”) – dotarła do ponad 30 włoskich miast. Zebrano równowartość blisko 30 tysięcy złotych.

źródło:
Zobacz więcej