RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pedro Almodovar otrzyma Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji

W tym roku odbędzie się 76. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (fot. Rosdiana Ciaravolo/Getty Images)

Hiszpański reżyser Pedro Almodovar otrzyma nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji, który odbędzie się w dniach 28 sierpnia – 7 września. O przyznaniu nagrody poinformowała dyrekcja festiwalu.

„Ludzie chcą, żeby artysta ich porwał”. Wyjątkowa rozmowa z Anną Szarek o Perle Baroku

– Będzie Bach, Moniuszko, Marcello, a potem… Whitney Houston i Muminki. Tu nie ma mowy o nudzie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Anna Szarek,...

zobacz więcej

Wraz z komunikatem dyrekcji przytoczono słowa Almodovara, który oświadczył: „Jestem bardzo przejęty i czuję się zaszczycony prezentem, jakim jest ten Złoty Lew”.

– Mam wspaniałe wspomnienia z festiwalu w Wenecji. Mój międzynarodowy debiut miał miejsce właśnie tam w 1983 r., gdy pokazałem film „Pośród ciemności”. Wtedy po raz pierwszy mój film pojechał za granicę. To był mój międzynarodowy chrzest i wspaniałe doświadczenie, tak jak mój powrót z filmem „Kobiety na skraju załamania nerwowego” w 1988 r. – oświadczył zdobywca dwóch Oscarów, autor ponad 20 filmów.

Następnie stwierdził żartobliwie: „Ten Lew stanie się moją maskotką razem z dwoma kotami, z którymi mieszkam”.

Dyrektor festiwalu Alberto Barbera, przedstawiając uzasadnienie decyzji o przyznaniu nagrody, podkreślił: „Almodovar to nie tylko największy i najbardziej wpływowy reżyser hiszpański po Bunuelu, ale także autor, który potrafił przedstawić najbardziej złożony, kontrowersyjny i prowokacyjny portret postfrankistowskiej Hiszpanii”.

Barbera zwrócił uwagę na takie aspekty twórczości artysty kina, jak humor, „splendor wizualny”, autentyczność emocjonalna, poruszanie się na granicy melodramatu i parodii oraz „niebywale oryginalne portrety kobiet”.

W tym roku odbędzie się 76. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

źródło:

Zobacz więcej