Miał zgwałcić 15-latkę w szpitalu psychiatrycznym. 26-latek zatrzymany

Za to przestępstwo grozi do 12 lat więzienia (fot. Shutterstock/KieferPix)

Gdańska policja zatrzymała 26-letniego pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku podejrzewanego o gwałt na 15-letniej pacjentce placówki. Na piątek zaplanowano przesłuchanie nastolatki: odbędzie się ono przed sądem, w obecności psychologa.

15-latka została zgwałcona w szpitalu psychiatrycznym

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie gwałtu na 15-letniej pacjentce Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego. – Dziewczynka ma...

zobacz więcej

O zatrzymaniu mężczyzny poinformowała Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Jak wyjaśniła, do zatrzymania doszło w czwartek po południu. Mężczyzna nadal przebywa w placówce psychiatrycznej, ale pilnują go tam policjanci.

Wawryniuk poinformowała też, że w gdańskim sądzie zaplanowano przesłuchanie nastolatki. Zgodnie z przepisami odbędzie się ono w obecności psychologa, którego zadaniem jest m.in. ocena wiarygodności zeznającej osoby.

Wawryniuk poinformowała też, że trwają badania śladów biologicznych zabezpieczonych na ciele dziewczynki i materiału biologicznego pobranego od mężczyzny. Rzeczniczka dodała, że materiał pobrany od 26-latka posłuży on do badań porównawczych DNA. Niewykluczone, że wyniki analiz będą znane w sobotę.

Również w sobotę może dojść do przesłuchania zatrzymanego. Jak jednak zaznaczyła Wawryniuk, przesłuchanie będzie możliwe tylko wówczas, gdy biegli (w tym psychiatrzy) orzekną, że mężczyzna może brać udział „w czynnościach procesowych”.

Kazał biegać studentom w upalny dzień. „Jeden zapadł w śpiączkę. Nie żyje”

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci studenta warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej. Jak informuje Radio ZET, w trakcie zaliczenia...

zobacz więcej

O możliwej napaści seksualnej w gdańskim szpitalu psychiatrycznym organa ścigania zawiadomił 6 czerwca ordynator oddziału, na którym przebywała nastolatka. Dziewczyna poinformowała pracowników szpitala, że w nocy z 5 na 6 czerwca miała zostać zgwałcona przez innego pacjenta.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz. Toczy się ono pod kątem zgwałcenia. Za to przestępstwo grozi do 12 lat więzienia.

Prokuratura dysponuje dokumentacją medyczną z oględzin lekarskich nastolatki, przesłuchano świadków.

W ramach prowadzonego śledztwa prokuratura będzie wyjaśniać okoliczności napaści seksualnej, ale też ustali, czy personel medyczny oddziału właściwie dbał o bezpieczeństwo pacjentów.

15-latka trafiła na oddział psychiatryczny dla dorosłych za zgodą jej matki: na oddziale dla młodszych pacjentów nie było miejsc. Nieoficjalnie wiadomo, że mężczyzna, który może być sprawcą gwałtu, był osobą ubezwłasnowolnioną.

źródło:

Zobacz więcej