Minister edukacji: Egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny poszły dobrze

Egzamin gimnazjalny zdawało ponad 345 tys. uczniów, a ósmoklasisty ponad 372 tys. (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny poszły dobrze – ocenił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. – Gratuluję uczniom, a wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że odbyły się zgodnie z harmonogramem – dziękuję – powiedział.

„Lekki stres był”, „z języka polskiego prostszy niż z historii”. Uczniowie już po egzaminach

W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdawali egzamin z wiedzy humanistycznej. – Z języka polskiego na pewno był prostszy niż z...

zobacz więcej

– Z danych, które mam, wynika, że egzaminy poszły po prostu dobrze. (...) To jest dobra informacja – powiedział minister na konferencji prasowej w siedzibie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

– Przypomnę, że jeden z tych egzaminów kończy cykl, który przez wiele lat się odbywał po szkole gimnazjalnej. Był to drugi egzamin, który uczniowie musieli zdawać, wcześniej był egzamin szóstoklasisty. Dla uczniów klas ósmych jest to pierwszy egzamin sprawdzający ich wiedzę i mający pewien wpływ na rekrutację – wskazał.

Ten system egzaminowania zewnętrznego sprawdza się i nie należy wprowadzać poważniejszych zmian – ocenił minister.

– Dla nas to ważny test, jak te egzaminy ósmoklasisty będą się sprawdzały. Były pewne obawy, czy zadania otwarte, które stanowią pewną część egzaminu, będą dla uczniów zrozumiałe, czy będą je w stanie rozwiązywać. Cieszę się, że pierwsze informacje są dla uczniów i dla nas wszystkich optymistyczne, bo pokazują, że ten nowy system dobrze się sprawdza – dodał.

Minister podał, że egzamin gimnazjalny zdawało ponad 345 tys. uczniów, a ósmoklasisty ponad 372 tys.

– Poza tym, że gratuluję uczniom dobrze zdanych egzaminów, chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że egzaminy odbyły się zgodnie z założonym harmonogramem. Dyrektorom, którzy organizowali te egzaminy, nauczycielom i wolontariuszom, którzy w trudnych momentach nie opuścili uczniów – powiedział szef MEN.

Podziękował również Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisjom okręgowym. – Arkusze były zrozumiałe i sprawdzały różne obszary wiedzy i umiejętności, co jest bardzo ważne dla diagnozy, czego jeszcze uczniów warto byłoby, w nieco większym stopniu, nauczyć na zajęciach – dodał.

źródło:

Zobacz więcej