Premier spotkał się z Billem Clintonem. Rozmawiał o biznesie i sytuacji geopolitycznej

Bill Clinton został przyjęty przez premiera Mateusza Morawieckiego (fot. KPRM/Adam Guz)

Polsko-amerykańska współpraca biznesowa oraz sytuacja geopolityczna - zwłaszcza napięcia na linii USA-Chiny oraz historia – były głównymi tematami spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i b. prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona.

Andrzej Duda: Rozmowy z Donaldem Trumpem to nie jest bicie piany

Bardzo konkretnie rozmawia mi się na temat polskich spraw i wspólnych interesów z panem prezydentem Donaldem Trumpem; to nie jest tzw. bicie piany:...

zobacz więcej

Clinton przebywał w Polsce w czwartek, wziął udział w zorganizowanym w Warszawie przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, kongresie ABSL Summit, którego uczestnicy rozmawiali m.in. o przyszłości sektora usług biznesowych i o największych wyzwaniach na najbliższe 10 lat w globalnej ekonomii.

„Rozmowa z Billem Clinton była doskonałą okazją, żeby wymienić się spostrzeżeniami na temat globalnych wyzwań stojących przed gospodarkami i społeczeństwami Polski oraz USA. Nasze relacje są kwestią absolutnie kluczową dla rozwoju ekonomicznego oraz bezpieczeństwa Polski i regionu” – napisał premier na Twitterze.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller, Bill Clinton został też przyjęty przez premiera Mateusza Morawieckiego.

– Tematem rozmów była przede wszystkim współpraca biznesowa. W ostatnim roku Polska jest krajem, w którym bardzo dynamicznie rosną inwestycje zagraniczne, jest pod tym względem już na drugim miejscu w Europie. Ale chcemy jeszcze więcej, chcemy wykorzystać dobry klimat i ściągnąć do naszego kraju jeszcze więcej amerykańskich inwestorów – powiedział Mueller.


Morawiecki: Dane o deficycie i długu publicznym w 2018 r. najlepsze od ponad 10 latPremier: prognozy MFW dla Polski to dowód, że nasza polityka wspiera dynamiczny rozwój gospodarki

„To przyjemność gościć w Białym Domu moich przyjaciół”

Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że przyjemnością było gościć prezydenta Polski Andrzeja Dudy z małżonką oraz podziękował Polsce za...

zobacz więcej

Wyścig technologiczny nabiera coraz większego tempa

Premier Morawiecki rozmawiał z Billem Clintonem także o sytuacji geopolitycznej, zwłaszcza o napięciach na linii USA-Chiny. – Wyścig technologiczny nabiera coraz większego tempa i Polska zdaje sobie sprawę, jak bardzo trzeba dziś stawiać na innowacje. Szczególnie w tej sferze liczymy na współpracę gospodarczą i naukową z USA – podkreślił rzecznik rządu.

Jak dodał, Morawiecki i Clinton rozmawiali też o historii. – Sukces z tego tygodnia nie byłby możliwy, gdyby nie członkostwo Polski w NATO - a to w dużej mierze zasługa przyjaznej administracji amerykańskiej w czasie prezydentury Billa Clintona, który już w 1994 r. w czasie swojej pierwszej wizyty w Polsce, stwierdził że to nie kwestia „czy”, a „kiedy” powinno nastąpić rozszerzenie Sojuszu. Premier Mateusz Morawiecki podziękował mu za to w imieniu Polski – zaznaczył Mueller.


Premier: perspektywy wzrostu gospodarczego cały czas są obiecujące

Amerykańskie media o spotkaniu Duda-Trump: Sukces Polski kosztem Niemiec

Większość czołowych amerykańskich mediów głównego, z reguły niechętnego amerykańskiemu prezydentowi nurtu przedstawia spotkanie w Andrzeja Dudy z...

zobacz więcej

Deklaracja o współpracy obronnej

W środę w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej obecności wojsk USA (trwała obecność ma wzrosnąć o ok. tysiąc żołnierzy), a także utworzenie w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji.

– Dobre stosunki Polska – USA to sprawa ponadpartyjna. Chodzi o bezpieczeństwo Polski i innych krajów NATO, wspólną obronę przed zagrożeniem z Rosji. Amerykanie dobrze to rozumieją, mamy nadzieję, że zrozumie to także nasza opozycja – podkreślił rzecznik rządu.


Prezydenci Polski i USA: Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce

źródło:

Zobacz więcej