Turcja nie ustępuje. „Nie wycofamy się z kupna S-400”

„Turcja kupiła S-400, zostanie on dostarczony i będzie stacjonował w Turcji” (fot. REUTERS/Tatyana Makeyeva)

Turcja nie wycofa się z decyzji o kupnie rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400, mimo ostrzeżeń Waszyngtonu, że spowoduje to wykluczenie jej z programu myśliwców F-35 – oświadczył w czwartek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

Pentagon stawia Turcji ultimatum. Możliwe anulowanie sprzedaży myśliwców F-35

Pentagon poinformował w piątek turecki rząd, że 31 lipca anuluje umowę o sprzedaży Turcji myśliwców F-35, jeśli wcześniej Ankara dokona zakupu...

zobacz więcej

– Turcja kupiła system S-400, zostanie on dostarczony i będzie stacjonował w Turcji – stwierdził minister.

Dzień wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował, że jego kraj zakupił już od Rosji system rakietowy S-400, i potwierdził, że dostawy rosyjskiej broni rozpoczną się w lipcu. Dodał, że „rozliczy” każdego, kto wycofa program uzbrajania Turcji w myśliwce F-35.

Rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin wyraził w czwartek nadzieję, że sprawa F-35 nie zostanie umiędzynarodowiona. – F-35, które są prawem Turcji, z pewnością zostaną dostarczone naszemu krajowi – stwierdził. Dodał, że liczy iż Stany Zjednoczone zmienią swoje podejście i „jak najszybciej zaprzestaną ciągłego niszczenia dwustronnych relacji przez używanie S-400 jako wymówki”.

Kalin zapowiedział również spotkanie między Erdoganem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem na szczycie G20 w Japonii pod koniec czerwca. W Osace, według jego słów, ma też dojść do rozmowy między tureckim prezydentem a prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Turcja zainwestowała w projekt zakupu amerykańskich samolotów ponad miliard dolarów. W sierpniu 2018 roku turecka armia otrzymała tylko dwie takie maszyny, chociaż docelowo miała ich dostać 100.

Kilka dni temu Pentagon poinformował turecki rząd, że 31 lipca anuluje umowę o sprzedaży Turcji myśliwców F-35, jeśli wcześniej Ankara dokona zakupu systemu S-400. Amerykanie postanowili też wstrzymać szkolenia tureckich pilotów.

Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stanęłaby pod dużym znakiem zapytania.

źródło:

Zobacz więcej