Clinton: Cały świat podziwia Polskę. Możecie być przywódcą Europy

Bill Clinton wystąpił podczas kongresu ABSL Summit w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)

Dzięki poczuciu solidarności politycznej i społecznej polski PKB potroił się od wyzwolenia spod dominacji Związku Radzieckiego. Polska gospodarka plasuje się na 6. miejscu Unii Europejskiej. Wiele krajów chciałoby iść tym samym szlakiem i być jak Polska – ocenił Bill Clinton, były prezydent USA.

Amerykańskie media o spotkaniu Duda-Trump: Sukces Polski kosztem Niemiec

Większość czołowych amerykańskich mediów głównego, z reguły niechętnego amerykańskiemu prezydentowi nurtu przedstawia spotkanie w Andrzeja Dudy z...

zobacz więcej

Clinton wystąpił podczas kongresu ABSL Summit. – Cały świat was podziwia, potrzebujemy was znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – przekonywał.

Jak podkreślił, od upadku muru berlińskiego Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować inkluzywną gospodarkę dobrobytu. Zaznaczył, że „w dłuższym czasie gospodarka rynkowa działa lepiej, gdy funkcjonuje równo i ma sumienie”.

– Dzięki poczuciu solidarności politycznej i społecznej polski PKB potroił się od momentu wyzwolenia się spod dominacji Związku Radzieckiego. Polska oparła się kryzysowi gospodarczemu, dzięki korzyści bycia częścią Unii Europejskiej. Jest gospodarką, która plasuje się na 6. miejscu w Unii. Wiele krajów chciałoby iść tym samym szlakiem i być takimi jak Polska – zaznaczył były prezydent Stanów Zjednoczonych.

– Możecie być przywódcą Europy i zawieźć Europę do zupełnie innego miejsca – przekonywał Clinton.

10. kongres ABSL Summit odbywa się w Warszawie. Podczas cyklu konferencji liderzy biznesu, politycy i ekonomiści omawiają przyszłość sektora usług biznesowych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „The New Next”.

List do uczestników kongresu napisał premier Mateusz Morawiecki. „Biorąc pod uwagę znaczącą rolę inwestorów zagranicznych w polskiej gospodarce, priorytetem naszej polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce” – wskazał.

Szef rządu podkreślał rozwój i wzrost zatrudnienia w Polsce m.in. w sektorze badań i rozwoju (R&D), centrów usług wspólnych (SSC) i technologii informacyjnych. „Nie mówiłbym o pozytywnym rozwoju i wzroście polskiej gospodarki gdyby nie było waszej obecności i aktywności w Polsce” – napisał Morawiecki. Dodał też, że „potrzebujemy siebie nawzajem, by osiągnąć wspólny cel – owocny i stabilny rozwój Polski”.

źródło:

Zobacz więcej