Mount Everest tykającą bombą. Lód pod górą coraz cieplejszy

Topnienie lodowca Khumbu może przyszłości doprowadzić do częstych powodzi i susz (fot. Pixabay/danieltitovan)

Ponad połowa strefy topnienia lodowców pod Mount Everestem zawiera tzw. ciepły lód – ustalili naukowcy. Temperatura najzimniejszego lodu jest tylko o 3,3 st. Celsjusza niższa od punktu topnienia.

Everest znów zbiera tragiczne żniwo. Turysta zmarł w „strefie śmierci”

Do jedenastu wzrosła liczba osób, które w ostatnich dniach poniosły śmierć na stokach najwyższej góry świata Mount Everest (8848 m n.p.m.)....

zobacz więcej

Naukowcy od 2016 roku robili odwierty w lodowcach regionu Khumbu, gdzie znajduje się najwyższy szczyt świata. W odwiertach, które miały do 190 m głębokości, na wiele miesięcy umieszczano czujniki mierzące m.in. temperaturę.

– Okazało się, że 56 proc. strefy ablacji w regionie Khumbu zawierały ciepły lód, a nawet najzimniejszy lód miał temperaturę tylko o 3,3 st. Celsjusza niższą od punktu topnienia – powiedział dziennikowi „The Himalayan Times” szef brytyjskich badaczy Duncan Quincey.

Według naukowców taki udział ciepłego lodu, czyli lodu w temperaturze topnienia, jest niepokojącym zjawiskiem. Szacują, że lód w lodowcach ociepla się w tempie 0,5 st. Celsjusza na dekadę, a takie tempo może w przyszłości doprowadzić do częstych powodzi i susz.

Kluczowa sprawa

– Wewnętrzna temperatura ma znaczący wpływ na skomplikowane procesy zachodzące w lodowcu, w tym – jak woda przepływa i drąży lodowiec, oraz wpływa na ilość uwalnianej wody, co z kolei jest kluczowe dla milionów ludzi w regionie Hindukuszu i Himalajów – tłumaczył Quincey.

Mieszkańcy regionu Khumbu najbardziej obawiają się gwałtownego przybierania wody w jeziorach lodowcowych i niszczenia ich brzegów, co prowadzi do tzw. błyskawicznych powodzi.

Z tego powodu w 2016 roku rząd Nepalu zdecydował się na obniżenie poziomu jeziora Imja. W pół roku lokalna społeczność z pomocą nepalskiej armii zbudowała kanał odprowadzający wodę. Spuszczono w ten sposób 4 mln metrów sześciennych wody. Poziom jeziora o maksymalnej głębokości 149 metrów spadł od tamtej pory o 3,4 metra.

Tylko w biegu nepalskiej rzeki Kali Gandaki jest ponad tysiąc lodowców i ponad 300 jezior lodowcowych, a na granicy nepalsko-chińskiej ponad 1,2 tys. takich jezior.

Brytyjscy naukowcy przewidują, że temperatura w regionie Khumbu będzie rosła, a opady staną się jeszcze bardziej nieprzewidywalne. Częściej będzie dochodziło do lawin błotnych, przez co szlaki trekkingowe mogą stać się niebezpieczniejsze dla turystów i miejscowych.

źródło:

Zobacz więcej