Rzecznik Putina: Nasi wojskowi uważnie obserwują plany zwiększenia sił USA w Polsce

„Rosyjscy wojskowi uważnie obserwują plany zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce” – powiedział rzecznik prezydenta Putina (fot. Kremlin.ru)

Rosyjscy wojskowi uważnie obserwują plany zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce i „robią tak”, by te działania w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej – oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej

Prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów...

zobacz więcej

– Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że rosyjscy wojskowi z dużą uwagą odnotowują wszystkie te wiadomości, analizują informacje i robią tak, żeby podobne kroki w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej – powiedział Pieskow, pytany przez dziennikarzy, czy ze strony Kremla będzie jakaś reakcja na oświadczenie prezydentów USA Donalda Trumpa i Polski Andrzeja Dudy w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i utworzenia eskadry samolotów bezzałogowych.

Wcześniej w czwartek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych. – Pojawia się pytanie, jak to się odnosi do ustaleń między Rosją a NATO – dodał Riabkow.

Kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry w Polsce i zapewniło, że Rosja dysponuje niezbędnymi do tego środkami.

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4,5 rotujących się członków personelu wojskowego, o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

W deklaracji dotyczącej współpracy obronnej, podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

źródło:

Zobacz więcej