Zarabiali na fałszywych receptach. Wyłudzili z NFZ ponad 1,5 miliona złotych

W wyłudzenia z NFZ zamieszani są dwaj aptekarze, ich krewni, farmaceutka i lekarz (fot. policja.pl)

Policja w Rzeszowie chwali się sukcesem. Funkcjonariusze przerwali proceder wyłudzania nienależnych refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. W sprawę zamieszanych było 7 osób z powiatu przemyskiego. Dwoje aptekarzy, farmaceutka i lekarz usłyszeli zarzut doprowadzenia Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi poprzez poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej.

Dentysta oszukał NFZ na ponad 176 tys. zł

Przez prawie cztery lata stomatolog z Radlina w woj. śląskim oszukiwał Narodowy Fundusz Zdrowia, pobierając refundację za usługi lub świadczenia,...

zobacz więcej

Zarzuty wyłudzenia przedstawiono także krewnym aptekarzy, na których wystawiane były recepty. Sąd podjął też decyzję o tymczasowym aresztowaniu trojga podejrzanych. Dwie kobiety w wieku 55 i 62 lat oraz 33-letni mężczyzna kolejne 3 miesiące spędzą w areszcie.

Mechanizm wyłudzania pieniędzy utworzyło w 2016 roku dwóch właścicieli aptek. Ich działanie polegało na pozorowaniu obrotu lekami recepturowymi z drogimi składnikami. Według ustaleń policjantów aptekarze współpracowali z lekarzem wystawiającym recepty na leki na schorzenia dermatologiczne oraz z członkami rodziny, na których te dokumenty były wystawiane.

Sprzedaż leków odbywała się pozornie w celu wyłudzenia nienależnych farmaceutom pieniędzy. Dokumentacja przekazywana do NFZ zawierała jednak informacje o realizacji recept. Refundacje przekroczyły kwotę 1,5 miliona złotych.

źródło:
Zobacz więcej