RAPORT

Kampania 2020

Aston Bonda na sprzedaż. Razem z karabinami i innymi bajerami od Q

Eksperci oceniają, że cena auta może przekroczyć 6 mln dolarów (fot. RM Sotheby's/mat.pras.)

To wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów. Dom aukcyjny RM Sotheby’s wystawi na sprzedaż Aston Martin DB5 z 1965 roku, ale nie byle jakiego, tylko auto Jamesa Bonda z gadżetami przygotowanymi przez Q.

Skradziony Aston Martin DB5 Bonda może być na Bliskim Wschodzie

Legendarne bolid, którym rozbijał się Sean Connery w filmie „Goldfinger” – skradziony 20 lat temu Aston Martin DB5 – został odnaleziony na Bliskim...

zobacz więcej

Dom aukcyjny informuje, że egzemplarz jest jednym trzech zachowanych aut zamówionych w tamtym czasie przez Eon Productions na potrzeby filmów o przygodach agenta 007. Użyto go podczas trasy promocyjnej „Operacja Piorun” oraz na planie „Goldfingera” z 1964 roku z Seanem Connerym.

Aston jest w kolorze „snow shadow grey” i ma długą listę gadżetów – karabin maszynowy Browning kalibru 7,6 mm w błotnikach, urządzenia niszczące opony wrogich aut w piastach, podnoszoną tylną szybę kuloodporną, radar w desce rozdzielczej, dozowniki oleju i zasłony dymnej, obrotowe tablice rejestracyjne oraz katapulty dla kierowcy i pasażera.

Auto zostanie przedstawione podczas wieczoru „An Evening with Aston Martin”, 15 sierpnia, w domu aukcyjnym RM Sotheby’s w Monterey w Kalifornii. Wtedy również odbędzie się licytacja. Eksperci spodziewają się, że cena może przekroczyć 6 mln dolarów.

– Żaden inny samochód w historii nie odegrał ważniejszej roli w popkulturze niż Aston Martin DB5 – ocenił ekspert motoryzacyjny Barney Ruprecht.

W 2010 roku inny DB5 z 1964 roku użyty na planie „Goldfingera” oraz „Operacji Piorun” został sprzedany za 4,6 mln dolarów.

źródło:
Zobacz więcej