Znamy laureata Złotego Czekana. Wspinaczkowy Oscar dla Krzysztofa Wielickiego

Wybitny polski himalaista otrzyma nagrodę za całokształt działalności górskiej (fot. arch. PAP/Jacek Bednarczyk)

Jeden z najlepszych polskich himalaistów uhonorowany Wspinaczkowym Oscarem. Krzysztof Wielicki otrzyma Złoty Czekan za całokształt działalności górskiej.

„Postawa, kiedy człowiek jest skłonny oddać swoje życie, jest postawą niezwykłą”

zobacz więcej

Himalaista stanął na wierzchołkach wszystkich ośmiotysięczników. Jest piątym człowiekiem na świecie, któremu udało się zdobyć koronę Himalajów i Karakorum. Od kilku lat jest kierownikiem wypraw w najwyższe góry świata. Dwukrotnie był liderem narodowych ekspedycji na K2 zimą.

W rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Wielicki podkreślał, że cieszy się z nagrody, ale jednocześnie przypomina mu ona o upływającym czasie.

– Może to uhonorowanie, ale z drugiej strony jest to martwiące, ponieważ jest za całokształt, czyli jury już nie oczekuje ode mnie niczego. To jak wysłanie kogoś na emeryturę – powiedział.

Zwrócił jednak uwagę, że nagrodę otrzymują osoby żyjące, a – jak stwierdził – zasługiwało na nią wielu jego zmarłych przyjaciół. – Ja mam to szczęście, że żyję, mimo że się wspinam 50 lat – dodał.

Wielicki za swój największy sukces uważa samotne wejście na Nanga Parbat w 1996. Było to ostatni szczyt potrzebny do zebrania Korony Himalajów i Karakorum.

– To jest taka rzecz, której nigdy bym już nie powtórzył – powiedział. Jak dodał, trzeba mieć szczęście, które mu wtedy towarzyszyło.

Gala wręczenia Złotych Czekanów odbędzie się we wrześniu w czasie Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Najważniejsza nagroda wspinaczkowa na świecie po raz drugi zostanie wręczona poza Francją.

źródło:
Zobacz więcej