Egzekucja przed igrzyskami. Na Białorusi wykonano kolejny wyrok śmierci

Komitet do Spraw Praw Człowieka przy ONZ zwracał się do białoruskich władz o niewykonywanie wyroku do czasu rozpatrzenia skargi Aleksandra Żylnikowa (fot. belsat.eu)

Miejscowe media poinformowały, że został rozstrzelany 44-letni Aleksander Żylnikow. Na najwyższy wyrok został skazany, gdy sąd uznał, że wraz z kolegą zamordował w Mińsku trzy osoby.

Białoruś: Wydano pierwszy wyrok śmierci w tym roku

Na Białorusi wydano pierwszy w tym roku wyrok śmierci. 36-letni mieszkaniec Bobrujska został skazany na najwyższy wymiar kary za zabójstwo dwóch...

zobacz więcej

Na razie nie jest znany los wspólnika Żylnikowa, 24-letniego Wiaczesława Sucharki. Komentatorzy przypuszczają, że zgodnie z istniejącą praktyką on również został rozstrzelany. Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” zwraca uwagę, że wyrok śmierci został wykonany przed mającymi się rozpocząć niebawem w Mińsku drugimi Igrzyskami Europejskimi.

Komitet do Spraw Praw Człowieka przy ONZ zwracał się do białoruskich władz o niewykonywanie wyroku do czasu rozpatrzenia skargi Aleksandra Żylnikowa.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie kara śmierci jest orzekana i wykonywana. W roku ubiegłym wykonano cztery wyroki śmierci. Unia Europejska, OBWE i szereg organizacji międzynarodowych od lat apelują do władz Białorusi o wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci lub jej zniesienie.

źródło:
Zobacz więcej