Komisja śledcza ds. Amber Gold przyjęła raport końcowy ze swoich prac

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przyjęła w czwartek raport końcowy ze swoich prac wraz z przyjętymi w czwartek poprawkami. Posłowie Krzysztof Brejza (PO-KO), Witold Zembaczyński (Nowoczesna) i Krzysztof Paszyk (PSL-UED) zapowiedzieli złożenie zdań odrębnych.

Wassermann: Nie ma wątpliwości, że szef Amber Gold był słupem

Od momentu powstania komisji śledczej, poza Marcinem i Katarzyną P. , 15 dodatkowych osób ma postawione zarzuty – mówiła podczas posiedzenia...

zobacz więcej

Za przyjęciem raportu z niemal trzyletnich prac komisji śledczej głosowało sześciu posłów, przeciwko było trzech – byli to posłowie Brejza, Zembaczyński i Paszyk, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przed ostatecznym głosowaniem przyjęte zostały cztery z kilkunastu poprawek zgłoszonych do projektu raportu przez posła Paszyka oraz pięć redakcyjno-techcznicznych autopoprawek zgłoszonych przez szefową komisji Małgorzatę Wassermann (PiS), która w maju zaprezentowała projekt raportu.

Posłowie Brejza, Zmebaczyński i Paszyk zapowiedzieli zgłoszenie zdań odrębnych do raportu. Szefowa komisji wyznaczyła na to tydzień. W głosowaniu ustalono, że sprawozdawcą komisji w sprawie raportu będzie Jarosław Krajewski (PiS).

W raporcie znalazło się m.in. stwierdzenie, że „powstanie i ekspansja Grupy Amber Gold były wynikiem słabości państwa, dysfunkcjonalnością organów stojących na straży praworządności i wymiaru sprawiedliwości, systemowych luk prawnych, bierności i pobłażliwości aparatu urzędniczego, a także braku stosowania przepisów prawa przez organy władzy publicznej”.

Komisja śledcza ds. Amber Gold powstała w lipcu 2016 r. Pracę rozpoczęła we wrześniu tego samego roku.Komisja śledcza ds. Amber Gold dyskutuje o raporcie końcowym

źródło:

Zobacz więcej