Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wiceszef MSZ Rosji o eskadrze dronów USA w Polsce: Oczywiście, że nas to niepokoi

Kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry amerykańskich dronów w Polsce (fot. Isaac Brekken/Getty Images)

Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. W jego opinii „pojawia się pytanie, jak to się odnosi do ustaleń między Rosją a NATO”.

Deputowany Rady Federacji: Polska może być celem w razie ataku na Rosję

Deputowany rosyjskiego parlamentu Władimir Dżabarow powiedział w czwartek, komentując plany USA wysłania sił do Polski i rozmieszczenia w Polsce...

zobacz więcej

– Oczywiście, że nas to niepokoi – odpowiedział Riabkow na pytanie dziennikarzy o eskadrę samolotów bezzałogowych. Chodzi o maszyny MQ-9.

– Jest to odzwierciedleniem polityki wzmacniania napięcia wojskowego w Europie, szczególnie na tzw. wschodniej flance NATO – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji. Ocenił, że „pod zmyślonymi pretekstami realizowane są programy, które w znacznej mierze mają charakter destabilizujący” i nacechowany eskalacją.

Moskwa – kontynuował Riabkow – „ma coraz więcej” pytań dotyczących kwestii, „jak tego rodzaju działania odnoszą się do zobowiązań NATO w ramach Aktu Stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków” z 1997 r.

Wcześniej kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry w Polsce i zapewniło, że Rosja dysponuje niezbędnymi do tego środkami.

Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą ok. 4,5 tys. rotujących członków personelu wojskowego, o ok. 1 tys. dodatkowych żołnierzy. W deklaracji dotyczącej współpracy obronnej, podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę, zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

źródło:

Zobacz więcej