RAPORT

Wojna na Ukrainie

Proboszcz parafii w Koninie: To nie była pierwsza próba ataku na świątynię

– To nie pierwsza próba ataku na ten kościół – przyznał proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Koninie ks. Wojciech Kochański. W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy dokonali tam aktu wandalizmu.

Kolejny atak na kościół. Zniszczony pomnik świętego, wybite szyby, napis na drzwiach

Nieznani sprawcy zdewastowali kościół św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Efektem są wybite szyby, zniszczona gablota, napis na drzwiach wykonany...

zobacz więcej

Wandale wybili szyby, zniszczyli gablotę, czerwoną substancją pomazali drzwi wejściowe, uszkodzili pomnik patrona świątyni i donice z kwiatami na placu przed kościołem.

Proboszcz Kochański przyznał, że sygnały o chęci włamania do świątyni pojawiały się od kilku miesięcy. Wtedy też miała miejsce pierwsza próba włamania do plebanii, w wyniku której zniszczone zostały drzwi wejściowe. Kilkukrotnie w tym czasie zdarzały się również tzw. głuche telefony i pogróżki – o czym proboszcz informował policję.

– Ciężko uwierzyć, żeby w naszej ojczyźnie, kraju o tradycji chrześcijańskiej, zdarzały się takie sytuacje – powiedział ks. Kochański, wskazując nie tylko na akt wandalizmu w konińskim kościele, ale również ataki na księży, jak ten we Wrocławiu. Tam w poniedziałek w okolicy świątyni na Ostrowie Tumskim mężczyzna zaatakował księdza nożem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej