Deputowany Rady Federacji: Polska może być celem w razie ataku na Rosję

Rosja „będzie podejmować działania w odpowiedzi” (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)

Deputowany rosyjskiego parlamentu Władimir Dżabarow powiedział w czwartek, komentując plany USA wysłania sił do Polski i rozmieszczenia w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych, że Polska może być celem uderzenia odwetowego w razie ataku na Rosję.

„Chciałbym, żeby Rosja była przyjacielem, ale musi przestrzegać prawa międzynarodowego”

Bardzo bym chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski, żeby te relacje były jak najlepsze, żeby rozkwitały relacje polityczne, międzyludzkie,...

zobacz więcej

Dżabarow jest wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji.

Inny deputowany, Władimir Szamanow, kierujący w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu) komisją obrony, zapewnił, że Rosja ma do dyspozycji „szeroki arsenał” działań, które może podjąć w odpowiedzi na rozmieszczenie w Polsce eskadry statków powietrznych MQ–9.

„Sytuacja zmierza w kierunku powtórzenia kryzysu karaibskiego. Jeśli wydaje im się, że takimi sposobami spróbują Rosję zastraszyć, to im się to nie uda” – powiedział Szamanow.

Zapewnił, że Rosja „będzie w odpowiedzi podejmować działania” i że dysponuje „wystarczająco szerokim arsenałem środków, które może zastosować”.

Franc Klincewicz, który zasiada w komisji obrony Rady Federacji, również ostrzegł przed reakcją Rosji na MQ–9. „Ta decyzja jeszcze bardziej zaostrzy sytuację na kontynencie europejskim, nie zmieniając zarazem w żadnym stopniu stosunku sił. Jest oczywiste, że podejmiemy wszelkie niezbędne działania w odpowiedzi” – oświadczył parlamentarzysta w komentarzu na swoim Facebooku.

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą ok. 4,5 tys. rotujących się członków personelu wojskowego, o ok. 1 tys. dodatkowych żołnierzy.

W podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw deklaracji dotyczącej współpracy obronnej zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA i eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ–9 Sił Powietrznych USA.

źródło:

Zobacz więcej