RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Amerykańskie media o spotkaniu Duda-Trump: Sukces Polski kosztem Niemiec

„Trump wyraźnie chce wzmocnić Polskę” (fot. Mark Wilson/Getty Images)
„Trump wyraźnie chce wzmocnić Polskę” (fot. Mark Wilson/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Większość czołowych amerykańskich mediów głównego, z reguły niechętnego amerykańskiemu prezydentowi nurtu przedstawia spotkanie w Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Białym Domu jako sukces Polski osiągnięty kosztem Niemiec. Dziennikarze zwracają uwagę, że prezydent USA podczas krótkiej wizyty skrytykował Niemcy kilka razy.

„Partnerskie relacje”, „jak równy z równym” – komentarze po polsko-amerykańskim szczycie

Średniej wielkości państwo rozmawia jak partner, jak równy z równym z największym imperium świata. To największa korzyść dla naszego kraju z tego...

zobacz więcej

Taką ocenę szczytu Trump-Duda prezentuje artykuł, który ukazał się w internetowym wydaniu dziennika „Washington Post” pod tytułem „Trump decyzją o rozmieszczeniu wojsk podniósł znaczenie Polski kosztem Niemiec”.

„Biały Dom Trumpa zrobił pokaz z chwalenia Polski i wzmocnił pozycję Dudy kosztem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, z którą Trump ma chłodne relacje” – czytamy w stołecznym dzienniku.

Polska natomiast „jest najważniejszym członkiem nieformalnego klubu sympatyków Trumpa wśród prawicowych i populistycznych rządów wschodniej i środkowej Europy” – dodają dziennikarze.

Autorzy artykułu opublikowanego w internetowym wydaniu czołowego, mającego opinię lewicowego dziennika amerykańskiej stolicy wskazują, że Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą kilkakrotnie skrytykował Niemcy za przeznaczanie niedostatecznych środków na obronę i za „planowany zakup dużych ilości rosyjskiego gazu”.

Zdaniem dziennikarzy tej gazety, która zajmuje czołowe miejsce na nieformalnej prezydenckiej liście mediów podających „fałszywe newsy” (fake news), „Trump wyraźnie chce wzmocnić Polskę i ukarać Niemcy – sąsiada Polski i bliskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie stacjonuje ok. 34 tys. amerykańskich żołnierzy”.

W podobnym tonie drugie już spotkanie prezydentów w Białym Domu ocenił zbliżony ideologicznie do waszyngtońskiego dziennika „New York Times”.

„Wizyta Dudy w Białym Domu pokazuje, jak Trump wyobraża sobie grzecznego sojusznika”

Tygodnik „Der Spiegel”, komentując zapowiedź przesunięcia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski, ocenia, że Warszawa jest dla Trumpa wzorowym...

zobacz więcej

Mimo apeli prezydenta Dudy w czasie konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym Białego Domu, by oceniając polskie władze, odchodzić od stereotypów, dziennikarz „NYT” używa w odniesieniu do prezydenta Polski i polskich władz takich samych określeń – „populistyczny, nacjonalistyczny, prawicowy” – jak pokrewny „WP”.

Dziennikarz nowojorskiej gazety Peter Baker nazywa przyjęcie przez prezydenta Trumpa „nacjonalistycznego prezydenta Polski rozbudowanym pokazem poparcia” i „najnowszym entuzjastycznym poparciem nacjonalistycznej fali w Europie”.

„Scena przypominała spotkanie Trumpa z zeszłego miesiąca z premierem Węgier Viktorem Orbanem, którego autorytarne ciągoty także były krytykowane w Europie” – dodaje Baker.

Z kolei dziennik „Los Angeles Post”, zdaniem medioznawców nawet bardziej lewicowy niż „NYT”, już w tytule swojego artykułu o spotkaniu prezydentów ubolewa, że „Duda ma do czynienia z niewielkimi naciskami Trumpa z powodu pogarszania się demokracji w Polsce”.

Dziennikarz „NYT”, sugeruje, że skierowanie do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy na zasadzie trwałej obecności jest rozczarowaniem dla władz w Warszawie, które zabiegały o stworzenie w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich.

Podobną opinię wyraziła cytowana na portalu nowojorskiego dziennika Julianne Smith – doradczyni ds. bezpieczeństwa byłego demokratycznego wiceprezydenta Joe Bidena, ekspertka Robert Bosch Academy w Berlinie.

Prezydent: Rosja zawsze czyhała na nasze terytorium [WIDEO]

Chcielibyśmy, aby Rosja była naszym przyjacielem, ale niestety Rosja znów pokazuje swoje bardzo nieprzyjemne dla nas, imperialne oblicze. A my nie...

zobacz więcej

„Przesłanie Trumpa jest jasne nawet dla Polski, kraju, który zrobił wszystko, co możliwe, aby nawiązać przyjazne i konstruktywne stosunki z (administracją) Trumpa, m.in. planując zakup (myśliwców) F-35: Stany Zjednoczone nie są skłonne, by zrobić cokolwiek więcej dla waszego bezpieczeństwa. Musicie sami dbać o siebie” – uważa Smith.

Wszystkie amerykańskie media odnotowały bezprecedensową niespodziankę, którą prezydent Trump zgotował swoim gościom z Polski: przelot myśliwców F-35 nad Białym Domem.

Dziennikarz „NYT” konstatuje, że Trump, który bezskutecznie starał się o zorganizowanie parady wojskowej w Waszyngtonie, był „rozpromieniony, demonstrując swoim gościom najnowocześniejszy amerykański samolot bojowy, który Polska zamierza zakupić”.

Ostatni przelot samolotu wojskowego nad Białym Domem miał miejsce podczas ceremonii zaprzysiężenia na prezydenta Harry'ego Trumana w 1949 r. – zauważa „NYT”, powołując się na historyków Pentagonu.

Dziennikarze „WP” natomiast zaznaczyli, że niektórzy mieszkańcy Waszyngtonu byli przerażeni nieoczekiwanym widokiem i hałasem samolotów nad Białym Domem, a więc w strefie objętej od 11 września 2001 r. zakazem lotów.

Zdaniem komentatora telewizji CNN, emerytowanego admirała Johna Kirby'ego, „takie kosztowne przedstawienie nie jest właściwym sposobem wydawania pieniędzy podatników”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej