RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykańskie media o spotkaniu Duda-Trump: Sukces Polski kosztem Niemiec

„Trump wyraźnie chce wzmocnić Polskę” (fot. Mark Wilson/Getty Images)
„Trump wyraźnie chce wzmocnić Polskę” (fot. Mark Wilson/Getty Images)

Większość czołowych amerykańskich mediów głównego, z reguły niechętnego amerykańskiemu prezydentowi nurtu przedstawia spotkanie w Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Białym Domu jako sukces Polski osiągnięty kosztem Niemiec. Dziennikarze zwracają uwagę, że prezydent USA podczas krótkiej wizyty skrytykował Niemcy kilka razy.

„Partnerskie relacje”, „jak równy z równym” – komentarze po polsko-amerykańskim szczycie

Średniej wielkości państwo rozmawia jak partner, jak równy z równym z największym imperium świata. To największa korzyść dla naszego kraju z tego...

zobacz więcej

Taką ocenę szczytu Trump-Duda prezentuje artykuł, który ukazał się w internetowym wydaniu dziennika „Washington Post” pod tytułem „Trump decyzją o rozmieszczeniu wojsk podniósł znaczenie Polski kosztem Niemiec”.

„Biały Dom Trumpa zrobił pokaz z chwalenia Polski i wzmocnił pozycję Dudy kosztem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, z którą Trump ma chłodne relacje” – czytamy w stołecznym dzienniku.

Polska natomiast „jest najważniejszym członkiem nieformalnego klubu sympatyków Trumpa wśród prawicowych i populistycznych rządów wschodniej i środkowej Europy” – dodają dziennikarze.

Autorzy artykułu opublikowanego w internetowym wydaniu czołowego, mającego opinię lewicowego dziennika amerykańskiej stolicy wskazują, że Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą kilkakrotnie skrytykował Niemcy za przeznaczanie niedostatecznych środków na obronę i za „planowany zakup dużych ilości rosyjskiego gazu”.

Zdaniem dziennikarzy tej gazety, która zajmuje czołowe miejsce na nieformalnej prezydenckiej liście mediów podających „fałszywe newsy” (fake news), „Trump wyraźnie chce wzmocnić Polskę i ukarać Niemcy – sąsiada Polski i bliskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie stacjonuje ok. 34 tys. amerykańskich żołnierzy”.

W podobnym tonie drugie już spotkanie prezydentów w Białym Domu ocenił zbliżony ideologicznie do waszyngtońskiego dziennika „New York Times”.

„Wizyta Dudy w Białym Domu pokazuje, jak Trump wyobraża sobie grzecznego sojusznika”

Tygodnik „Der Spiegel”, komentując zapowiedź przesunięcia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski, ocenia, że Warszawa jest dla Trumpa wzorowym...

zobacz więcej

Mimo apeli prezydenta Dudy w czasie konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym Białego Domu, by oceniając polskie władze, odchodzić od stereotypów, dziennikarz „NYT” używa w odniesieniu do prezydenta Polski i polskich władz takich samych określeń – „populistyczny, nacjonalistyczny, prawicowy” – jak pokrewny „WP”.

Dziennikarz nowojorskiej gazety Peter Baker nazywa przyjęcie przez prezydenta Trumpa „nacjonalistycznego prezydenta Polski rozbudowanym pokazem poparcia” i „najnowszym entuzjastycznym poparciem nacjonalistycznej fali w Europie”.

„Scena przypominała spotkanie Trumpa z zeszłego miesiąca z premierem Węgier Viktorem Orbanem, którego autorytarne ciągoty także były krytykowane w Europie” – dodaje Baker.

Z kolei dziennik „Los Angeles Post”, zdaniem medioznawców nawet bardziej lewicowy niż „NYT”, już w tytule swojego artykułu o spotkaniu prezydentów ubolewa, że „Duda ma do czynienia z niewielkimi naciskami Trumpa z powodu pogarszania się demokracji w Polsce”.

Dziennikarz „NYT”, sugeruje, że skierowanie do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy na zasadzie trwałej obecności jest rozczarowaniem dla władz w Warszawie, które zabiegały o stworzenie w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich.

Podobną opinię wyraziła cytowana na portalu nowojorskiego dziennika Julianne Smith – doradczyni ds. bezpieczeństwa byłego demokratycznego wiceprezydenta Joe Bidena, ekspertka Robert Bosch Academy w Berlinie.

Prezydent: Rosja zawsze czyhała na nasze terytorium [WIDEO]

Chcielibyśmy, aby Rosja była naszym przyjacielem, ale niestety Rosja znów pokazuje swoje bardzo nieprzyjemne dla nas, imperialne oblicze. A my nie...

zobacz więcej

„Przesłanie Trumpa jest jasne nawet dla Polski, kraju, który zrobił wszystko, co możliwe, aby nawiązać przyjazne i konstruktywne stosunki z (administracją) Trumpa, m.in. planując zakup (myśliwców) F-35: Stany Zjednoczone nie są skłonne, by zrobić cokolwiek więcej dla waszego bezpieczeństwa. Musicie sami dbać o siebie” – uważa Smith.

Wszystkie amerykańskie media odnotowały bezprecedensową niespodziankę, którą prezydent Trump zgotował swoim gościom z Polski: przelot myśliwców F-35 nad Białym Domem.

Dziennikarz „NYT” konstatuje, że Trump, który bezskutecznie starał się o zorganizowanie parady wojskowej w Waszyngtonie, był „rozpromieniony, demonstrując swoim gościom najnowocześniejszy amerykański samolot bojowy, który Polska zamierza zakupić”.

Ostatni przelot samolotu wojskowego nad Białym Domem miał miejsce podczas ceremonii zaprzysiężenia na prezydenta Harry'ego Trumana w 1949 r. – zauważa „NYT”, powołując się na historyków Pentagonu.

Dziennikarze „WP” natomiast zaznaczyli, że niektórzy mieszkańcy Waszyngtonu byli przerażeni nieoczekiwanym widokiem i hałasem samolotów nad Białym Domem, a więc w strefie objętej od 11 września 2001 r. zakazem lotów.

Zdaniem komentatora telewizji CNN, emerytowanego admirała Johna Kirby'ego, „takie kosztowne przedstawienie nie jest właściwym sposobem wydawania pieniędzy podatników”.

źródło:

Zobacz więcej