RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Memorandum z USA o energii jądrowej ma duży ciężar gatunkowy”

Pierwszy blok jądrowy w Polsce ma powstać w 2033 r. (fot. Shutterstock/hxdyl)

Memorandum o współpracy Polski i USA w cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej „ma duży ciężar gatunkowy” – ocenia zbliżone do rządu źródło. Jak wskazuje, takie memoranda są elementem polityki USA przed ewentualnym poważniejszym angażowaniem się.

Szef NATO zadowolony ze zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce

Z zadowoleniem witam zapowiedź, że USA zwiększą swą obecność wojskową w Polsce – napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg,...

zobacz więcej

Memorandum od Understanding (MoU) o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej zostało podpisane przy okazji wizyty w Waszyngtonie prezydenta Andrzeja Dudy przez sekretarza energii USA Ricka Perry'ego i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Według źródła memorandum mimo niewiążącego charakteru „ma duży ciężar gatunkowy”. Amerykańska polityka zakłada, że takie memoranda są konieczne przed ewentualnym poważniejszym zaangażowaniem się USA w danym sektorze – wskazało źródło.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z prezydentem USA Donaldem Trumpem dziękował za tą umowę. – Umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni nasze więzi handlowe – ocenił z kolei Trump.

Według Perry'ego, Polskę i USA łączą strategiczne partnerstwo i przyjaźń, które wzmacnia wspólne zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że „jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego”. Jak dodał, zainteresowanie ze strony USA jest „największe”.

W listopadzie 2018 r. Perry i Naimski podpisali w Warszawie memorandum o strategicznym dialogu w obszarze energii. Perry mówił wtedy, że „będziemy wspierali wysiłki Polski, aby zwiększała dywersyfikację energetyczną, w tym jeśli chodzi o energię nuklearną”.

Pierwsze posiedzenie w ramach dialogu strategicznego odbyło się w marcu 2019 r. w Houston. Energetyka jądrowa była jednym z tematów tego spotkania.

W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ministerstwo Energii założyło uruchomienie pierwszego bloku jądrowego o mocy rzędu 1-1,5 GW w 2033 r. W następnych latach – do 2043 r. – planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków.

źródło:

Zobacz więcej