RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

31 dzieci zmarło w ciągu 10 dni po zjedzeniu owoców

Kolejne 40 dzieci trafiło na oddziały intensywnej terapii (fot. Shutterstock/Ekaterina Kondratova)

W ciągu ostatnich 10 dni w Indiach co najmniej 31 dzieci zmarło po zjedzeniu liczi. Ten egzotyczny owoc – który można spotkać w wielu polskich sklepach – wywołał u dzieci ostre zapalenie mózgu.

Jedenaście osób zmarło po zjedzeniu zatrutego ryżu

W indyjskim stanie Karnataka 11 osób zmarło po zjedzeniu zatrutego ryżu. Kolejne 93 osoby trafiły do szpitali, 29 z nich jest w stanie krytycznym....

zobacz więcej

Dzieci zmarły w szpitalach w mieście Muzaffarpur. To rejon znany z uprawy liczi. – U większości małych pacjentów stwierdzono nagły spadek poziomu glukozy we krwi – powiedział Ashok Kumar Singh z departamentu zdrowia.

Kolejne 40 dzieci trafiło na oddziały intensywnej terapii, mają podobne objawy do tych, które zmarły. „Dokładamy wszelkich starań, aby je uratować” – podkreślił Singh.

– Departament zdrowia wydał już zalecenie, by ludzie zwrócili na dzieci szczególną uwagę w upalne dni, gdy temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza – oświadczył Singh.

Każdego lata w mieście Muzaffarpur i sąsiednich miejscowościach stwierdza się u ludzi zapalenie mózgu spowodowane zjedzeniem tego owocu. W 2014 r. zmarło 150 osób.

W 2015 r. amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, które dowiodło, że w liczi znajdują się toksyczne, groźne dla życia i zdrowia substancje – MCPG i hipoglicyna.

źródło:
Zobacz więcej