RAPORT

Pogarda

„Wizyta Dudy w Białym Domu pokazuje, jak Trump wyobraża sobie grzecznego sojusznika”

Niemieckie media o wizycie prezydenta Polski w Białym Domu (fot. REUTERS/Leah Millis)
Niemieckie media o wizycie prezydenta Polski w Białym Domu (fot. REUTERS/Leah Millis)

Najnowsze

Popularne

Tygodnik „Der Spiegel”, komentując zapowiedź przesunięcia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski, ocenia, że Warszawa jest dla Trumpa wzorowym sojusznikiem.

Prezydent: Rosja zawsze czyhała na nasze terytorium [WIDEO]

Chcielibyśmy, aby Rosja była naszym przyjacielem, ale niestety Rosja znów pokazuje swoje bardzo nieprzyjemne dla nas, imperialne oblicze. A my nie...

zobacz więcej

„Wizyta narodowo-konserwatywnego polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu pokazuje, jak Trump wyobraża sobie grzecznego sojusznika. Najpierw Duda pochwalił Trumpa i jego administrację. Następnie Trump pochwalił Dudę i na jego cześć kazał zorganizować przelot myśliwców F-35 nad Waszyngtonem. Polska chce kupić około 30 tych maszyn. Cena za sztukę – 90 mln dolarów. To oczywiście podoba się Trumpowi” – pisze na stronie internetowej lewicowo-liberalny tygodnik.

„Podobna oferta leży na stole w Niemczech, na razie nie ma jednak decyzji. Nie powinno zatem dziwić, że Trump znów je skrytykował za wydatki na obronność: Niemcy robią za mało – gderał. Jednocześnie, wprowadził do rozmów temat przeniesienia tysiąca żołnierzy z Niemiec do Polski. Koszary dla nich są już budowane przez Polaków. Możliwa nazwa: Fort Trump” – puentuje „Spiegel”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Duda, Donald Trump po raz kolejny skrytykował Niemcy za zbyt małe wydatki na obronność oraz za udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Oświadczył również, że do Polski zostanie prawdopodobnie przesunięta część żołnierzy USA stacjonująca w Niemczech. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Na terenie Niemiec znajduje się 35 tys. amerykańskich wojskowych.

„USA reagują na rosnącą agresję Rosji” – tak z kolei zapowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych interpretuje tabloid „Bild”. „To, że żołnierze mają być wycofani z Niemiec, nie jest przypadkiem. Prezydent USA w przeszłości wielokrotnie narzekał na RFN, że wydaje za mało na obronność i liczy w tej sprawie na Amerykę” – tłumaczy decyzję Trumpa najpoczytniejszy nad Renem dziennik.

Trump ostrzegł również, że gazociąg Nord Stream 2 uzależnia Niemcy od Rosji, a w najgorszym wypadku może dojść do tego, że RFN stanie się jej zakładnikiem.

Monachijski „Sueddeutsche Zeitung” obawia się w związku z tym poważnych konsekwencji dla Niemiec. „Amerykański prezydent Donald Trump rozważa sankcje z powodu planowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec” – alarmuje dziennik. Przytacza przy tym argument Trumpa, że USA bronią RFN przed Rosją, a Moskwa dostaje od Berlina miliardy dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej