Susza w centrum i na północy kraju. Szczególnie dotyka rolnictwo

Szczególnie zagrożone przez suszę są uprawy zbóż jarych i ozimych oraz truskawek (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

Na terenie Polski występuje susza rolnicza; najgorzej jest w centralnej i północnej części kraju –poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i ozimych oraz truskawek.

45 tys. odbiorców bez wody z powodu awarii

– Ok. godz. 15 w Koninie doszło do awarii stacji uzdatniania wody – poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz...

zobacz więcej

„W drugim okresie raportowania, tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2019 r., stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski” – czytamy w komunikacie Instytutu.

Jak wyjaśnia IUNiG, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -21 mm. W obecnym, sześciodekadowym okresie wartość KBW zwiększyła się o 27 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 marca - 20 maja).

Instytut podał, że susza rolnicza występuje na terenie ośmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego.

IUNiG informuje, że najniższe wartości KBW, od minus 120 mm do poniżej minus 139 mm, wystąpiły na terenie: Pojezierza Lubuskiego, Równiny Kutnowskiej, Pobrzeża Szczecińskiego: Uznam, Wolin, Wybrzeża Trzebiatowskiego, Równiny Gryfickiej, Pyrzyckiej, Wełtyńskiej, Wzniesienia Szczecińskiego; na Wybrzeżu Słowińskim, na Żuławach, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim oraz na Równinie Bielskiej.

Groźne upały niemal w całym kraju. Dostosuj plany do pogody

We wszystkich województwach obowiązuje w środę drugi stopień zagrożenia w związku z panującymi w Polsce upałami – alarmuje Instytut Meteorologii i...

zobacz więcej

IUNiG poinformował, że od 1 kwietnia do 31 maja największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 145 gminach Polski (5,85 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania liczba tych gmin wzrosła o 77. Susza w zbożach jarych dotknęła upraw w ośmiu województwach i dotyczyła 0,91 proc. gruntów ornych.

Instytut wskazał, że susza nie ominęła również zbóż ozimych. Wystąpiła w 61 gminach Polski (2,46 proc. gmin kraju); w stosunku do poprzedniego okresu raportowania to o 16 gmin więcej. Susza w oziminie dotknęła siedem województw – 0,29 proc. gruntów ornych.

Susza nie ominęła też upraw truskawek (20 gmin – 0,81 proc. gmin kraju). Brak wody w tych uprawach był odnotowany w czterech województwach i dotyczył 0,02 proc. powierzchni gruntów ornych.

Naukowcy dodali, że w przeciwieństwie do centralnej i północnej Polski, na południu kraju wody jest zbyt dużo, co również wpłynie na obniżenie plonów na tych obszarach.źródło:

Zobacz więcej