Żona premiera Netanjahu poszła na ugodę z prokuraturą

Sara Netanjahu była oskarżona o nadużycia finansowe o równowartości 100 tys. dolarów (fot. Amos Ben Gershom/GPO via Getty Images)

Sara Netanjahu, żona izraelskiego premiera, oskarżona o sprzeniewierzenie funduszy publicznych o równowartości 100 tys. dolarów i nadużycie zaufania, poszła na ugodę – poinformowała prokuratura. Żona premeira przyznała się do lżejszego zarzutu niż te zawarte w akcie oskarżenia i sprawa prowadzona przed sądem w Jerozolimie zostanie zamknięta. Sara Netanjahu zapłaci nieco ponad 15 tys. dolarów.

Strategia kanibala. Jak Putin pomaga Netanjahu wygrać wybory

Izraelczycy wybierają parlament. Dawno walka nie była tak dramatyczna. Premier Benjamin Netanjahu w ostatnich dniach kampanii uruchomił nową...

zobacz więcej

Proces 60-letniej żony Benjamina Netanjahu trwał od października. Postawione jej zarzuty dotyczą wydatków na usługi cateringowe, które zamawiano dla rezydencji premiera w Jerozolimie. Netanjahu w latach 2010-13 zlecała personelowi składanie zamówień na posiłki w wykwintnych restauracjach, choć rezydencja premiera zatrudniała na pełny etat wykwalifikowanego kucharza. Izraelskie prawo zabrania zamawiania cateringu do rezydencji z zewnątrz podczas obecności personelu kuchennego.

Jak podała prokuratura, Netanjahu przyznała się do zarzutu „celowego wykorzystania błędu innej osoby” przez wprowadzanie w błąd członków personelu, którzy zamawiając usługi, nie wiedzieli, że są już one opłacone u kogoś innego.

Zgodnie z warunkami ugody żona premiera zapłaci 2,8 tys. dolarów grzywny i odda państwu 12,5 tys. dolarów.

Agencja AP informuje, że prawnik rodziny Netanjahu potwierdził szczegóły zawartego porozumienia, jednak odmówił komentarza w tej sprawie. Z kolei prokuratura oświadczyła, że Netanjahu zasługuje na uznanie, jako że przyznała się do zarzutu, który wcześniej stanowczo odrzucała.

Gdy Sarze Netanjahu postawiono zarzuty, premier oceniał, że są one „bezpodstawne i urojone”. Twierdził, że jego rodzina padła ofiarą politycznego polowania na czarownice, sterowanego przez nieprzychylne mu media.

69-letni Netanjahu jest szefem rządu Izraela od 2009 r. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1996-99. Premier i jego żona Sara byli już wcześniej zamieszani w skandale korupcyjne.

źródło:

Zobacz więcej