Neumann o wizycie prezydenta w USA: Pojechali i kupili samoloty jak w piekarni

Polska zadeklarowała zakup 32 myśliwców piątej generacji (fot. Yichuan Cao/NurPhoto via Getty Images)

– Prezydent i rząd pojechali do USA i jak w piekarni kupili samoloty – powiedział Sławomir Neumann. W ten sposób przewodniczący klubu PO-KO skomentował deklarację zakupu przez Polskę 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35.

Myśliwska ekstraklasa. F-35 jest niemal niewidzialny dla radarów

F-35 Lightning II to jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar, jedyny zaliczany do piątej generacji...

zobacz więcej

Wzrost trwałej obecności wojsk USA w Polsce o ok. 1 tys. żołnierzy, zakup 32 myśliwców F-35, zapowiedź zniesienia wiz dla Polski w ciągu 90 dni i zwiększenie ilości kupowanego gazu z USA – to główne efekty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

O spotkaniu prezydentów i decyzjach, jakie zapadły w USA, mówił w Polsat News przewodniczący klubu PO-KO. W ocenie Sławomira Neumanna „Stany Zjednoczone są naszym najważniejszym partnerem i dobre stosunki z tym sojusznikiem są obowiązkiem każdej rozsądnej władzy”.

Jak dodał, „dodatkowa obecność wojsk amerykańskich ma symboliczne i ważne znaczenie”. – Pamiętajmy jednak, że my za to płacimy. To nie jest gest USA – stwierdził.

– Chciałbym, żeby padła jasna deklaracja, że tarcza antyrakietowa zostanie uruchomiona – zaznaczał Neumann. – Obecność wojsk jest ważna, ale z punktu logistyczno-militarnego nie ma takiego znaczenia jak tarcza antyrakietowa – mówił.

źródło:
Zobacz więcej