RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ekologiczny Watykan. Powstały pierwsze punkty ładowania elektrycznych aut

W dziedzinie ochrony środowiska Watykan odgrywa pierwszorzędną rolę (fot.PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)
W dziedzinie ochrony środowiska Watykan odgrywa pierwszorzędną rolę (fot.PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)

12 pierwszych punktów ładowania samochodów elektrycznych uruchomiono na terenie Watykanu. Będzie ich w sumie 20. To kolejna watykańska inicjatywa ekologiczna.

Najwyższa w historii kraju kara za zabicie zwierząt

Sąd w Pampelunie, w północno-wschodniej Hiszpanii, orzekł najwyższą w historii tego kraju karę za zabicie zwierząt. Skazał trzech mężczyzn na 2...

zobacz więcej

Pojawienie się punktów ładowania aut elektrycznych to rezultat porozumienia zawartego przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego i duży innowacyjny koncern energetyczny.

Jak wyjaśniono, celem tego kroku jest zachęcenie pracowników Watykanu do używania takich samochodów nowej generacji. Zbiega się to w czasie z planami wymiany parku samochodowego za Spiżową Bramą na pojazdy elektryczne i hybrydowe, z których ma korzystać między innymi personel Poczty Watykańskiej.

Do każdej ładowarki można podłączyć jednocześnie dwa samochody.

Zwraca się uwagę na to, że Watykan w dziedzinie ochrony środowiska i innowacji energetycznych odgrywa pierwszorzędną rolę.

Ponad 10 lat temu zainstalowano 2,4 tys. paneli fotowoltaicznych na dachu Auli Pawła VI, co doprowadziło do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Jak obliczyli eksperci, pozwala to zaoszczędzić 80 ton ropy naftowej rocznie.

Według wcześniej przedstawionych prognoz do 2020 r. jedna piąta energii w Watykanie pochodzić będzie z paneli fotowoltaicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej