Londyn: Minister Emilewicz zachęcała do inwestowania w Europie Środkowej

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz namawiała w Londynie do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wskazywała na wysokie tempo wzrostu gospodarczego i wysoko wykwalifikowanych pracowników, np. w branży informatycznej.

Z kim najchętniej handlujemy. Główni partnerzy Polski

Tempo wzrostu polskich obrotów towarowych znowu pozytywnie zaskoczyło – wskazała w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego minister...

zobacz więcej

Rozmawiając z polskimi mediami na marginesie trzeciego Forum Inwestycyjnym Wielka Brytania - Europa Środkowa, Emilewicz argumentowała, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne „były ważną dźwignią rozwojową przez ostatnie 30 lat”.

Jak podkreśliła, „każdy z naszych krajów stara się tworzyć warunki” dla dalszych inwestycji, bo – jak tłumaczyła – w ten sposób „przyciągamy kapitał, przyciągamy inwestycje wysokojakościowe, które generują wysokopłatne miejsca pracy”.

– Na forum mamy rozmaitych przedstawicieli biznesu, ale mamy bardzo dużo „digital”, czyli branży cyfrowej, która inwestuje w innowacje – zaznaczyła, wskazując, że „w krajach Europy Środkowej jest dzisiaj więcej absolwentów studiów informatycznych niż w całych Stanach Zjednoczonych, nie mówiąc już o jakości”.

Argumenty dla kieszeni

Zapewniała, że te „argumenty przemawiają do wyobraźni i kieszeni tych, którzy zastanawiają się nad tym, gdzie ulokować swoje inwestycje”.

Emilewicz wyraziła jednocześnie nadzieję na ściągnięcie do Polski kolejnych inwestorów, rozważających nowe lokalizacje w ramach Unii Europejskiej w związku ze spodziewanym wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

– Inwestorzy sami robią to już od co najmniej trzech lat; JP Morgan (czołowy bank inwestycyjny – przyp. red.) nieprzypadkowo przeniósł część swojej aktywności z Londynu do Warszawy dwa lata temu, a kolejne firmy – nie muszę tego ukrywać – zastanawiają się nad tym – zwróciła uwagę.

Jak dodała, ma świadomość, że „zakotwiczenie się w obszarze UE będzie dla wielu firm warunkiem niezbędnym do tego, aby ten biznes móc dalej prowadzić i korzystać z profitów, jakie daje europejski jednolity rynek”.

Forum Inwestycyjne Wielka Brytania - Europa Środkowa zostało zorganizowane przez kancelarię prawną Mayer Brown i organizację branżową Institute of Directors we współpracy z ambasadami jedenastu państw regionu, w tym Polski.

źródło:

Zobacz więcej