Prezydent Duda: Donald Trump to człowiek bardzo bezpośredni i konkretny

Prezydent Donald Trump przyjął polskiego prezydenta w Białym Domu (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Donald Trump to człowiek bardzo bezpośredni, który oczekuje konkretu, rozmawia bardzo konkretnie i tak też załatwia sprawy – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z amerykańskim przywódcą.

Trump o polskiej parze prezydenckiej: Pracowici, inteligentni i bardzo przedsiębiorczy ludzie

Na konferencji prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych amerykański przywódca nie szczędził ciepłych słów prezydentowi Andrzejowi Dudzie i...

zobacz więcej

Andrzej Duda był pytany przez polskich dziennikarzy w Waszyngtonie, jaki jest prezydent Trump w bezpośrednim kontakcie. – Jest bardzo bezpośredni, to człowiek, który oczekuje konkretu, rozmawia bardzo konkretnie i konkretnie załatwia sprawy. Nie prowadzi polityki, która ogranicza się do słów, tylko politykę czynów – odpowiedział prezydent.

Przypomniał pierwszą rozmowę z Trumpem w Warszawie. Jak dodał, wtedy dotyczyła ona m.in. rozwoju współpracy w zakresie dostarczania do Polski gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

– Jesteśmy jednym z pierwszych odbiorców tego gazu na świecie i ten gaz jest już dostarczany do Polski. Więc to, o czym rozmawiamy, zaraz jest przekładane na czyny. Dla mnie jest najważniejsze, że to nie jest polityka, która ogranicza się do słów, to polityka czynów, która zmierza do realizacji – zaznaczył prezydent.

– Dziesięć miesięcy temu rozmawialiśmy o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej, teraz podpisaliśmy w tej sprawie deklarację, w najbliższych miesiącach to będzie realizowane – zauważył prezydent. Poinformował, że MON będzie prowadził rozmowy na ten temat z Pentagonem i ustalał szczegóły oraz „technicznie dopracowywał” sprawę.

Polską prezydencką komplementował natomiast Donald Trump. – To niebywali ludzie, ciężko pracujący, inteligentni i bardzo przedsiębiorczy. To co działo się dzięki nim w kraju przez ostatnie pięć lat – temu świat powinien przyglądać się z zachwytem – mówił prezydent. Przyznał, że z Polską łączą go od dłuższego czasu bardzo ciepłe uczucia, m.in. „dzięki relacjom, które nawiązał z polską parą prezydencką”.

źródło:
Zobacz więcej