RAPORT

Pogarda

Szef NATO zadowolony ze zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/MALTON DIBRA
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/MALTON DIBRA

Najnowsze

Popularne

Z zadowoleniem witam zapowiedź, że USA zwiększą swą obecność wojskową w Polsce – napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, komentując podpisaną w Waszyngtonie przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Donalda Trumpa deklarację.

Stoltenberg wydał też komunikat, w którym napisał, że deklaracja „dowodzi silnego zobowiązania Stanów Zjednoczonych wobec europejskiego bezpieczeństwa i siły transatlantyckich więzi”. „NATO ma już silną obecność w Polsce, włącznie z wielonarodową grupą bojową pod dowództwem USA, której zadaniem jest odstraszenie możliwej agresji” – wskazał.

„NATO zgodziło się też ostatnio zainwestować 269 mln dolarów we wsparcie dla wstępnego pozycjonowania sił USA w Polsce. Dzisiejsza (środowa – przyp. red.) deklaracja stanowi element miarowych, defensywnych i proporcjonalnych działań NATO, mających na celu wzmocnienie naszej obronności i odstraszania zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami NATO. Gdy świat się zmienia, musimy się dostosowywać, by mieć pewność, że możemy nadal chronić wszystkich naszych sojuszników” – napisał szef Sojuszu.

W środę prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump podpisali w Waszyngtonie deklarację dotyczącą polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z deklaracją USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

Stoltenberg wiedział o szczegółach planowanej umowy, bo przekazał je w ubiegłym tygodniu prezydent Duda podczas wizyty w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Szef Sojuszu mówił wtedy, że zwiększenie amerykańskich wojsk w Polsce wpisuje się w strategię wzmacniania wschodniej flanki NATO i wzmacnia bezpieczeństwo całego regionu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej