Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Chciałbym, żeby Rosja była przyjacielem, ale musi przestrzegać prawa międzynarodowego”

Bardzo bym chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski, żeby te relacje były jak najlepsze, żeby rozkwitały relacje polityczne, międzyludzkie, naukowe czy wymiana gospodarcza. Bardzo bym tego chciał, tylko że tu warunek jest jeden: musi być przestrzegane prawo międzynarodowe – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej

Prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów...

zobacz więcej

Andrzej Duda był pytany na briefingu prasowym, czy spodziewa reakcji Rosji na podpisaną wspólnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski.

– Nie spodziewam się specjalnej reakcji Moskwy, bo Moskwa cały czas dozbraja okręg kaliningradzki i to jest w tej chwili najbardziej zmilitaryzowana strefa w Europie i to już od dawna – mówił.

Jego zdaniem wzmocniona obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego i amerykańska na terytorium Polski to odpowiedź na to, co Rosja robi w okręgu kaliningradzkim, a także na ćwiczenia prowadzone na Białorusi.

– Pytano mnie dzisiaj, czy Rosja jest przyjacielem Polski. Ja bym bardzo chciał, żeby była, żeby te relacje były jak najlepsze, żeby rozkwitały relacje polityczne, międzyludzkie, naukowe czy wymiana gospodarcza. Bardzo bym tego chciał, tylko że tu warunek jest jeden: musi być przestrzegane prawo międzynarodowe, podstawowe zasady, bo to jest gwarancja światowego bezpieczeństwa, pokoju. Dzisiaj tego o Rosji powiedzieć nie można – podkreślił prezydent.

źródło:
Zobacz więcej