RAPORT

Pogarda

Prezydent USA na obchodach 1 września w Polsce? Trump: Myślę, że tak

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Donald Trump otrzymał zaproszenie do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i wiele wskazuje na to, że robi wszystko, by w tych uroczystościach wziąć udział – powiedział oświadczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z amerykańskim przywódcą. O wizytę spytała go podczas spotkania z dziennikarzami korespondentka TVP w Waszyngtonie Zuzanna Falzmann.

„Partnerskie relacje”, „jak równy z równym” – komentarze po polsko-amerykańskim szczycie

Średniej wielkości państwo rozmawia jak partner, jak równy z równym z największym imperium świata. To największa korzyść dla naszego kraju z tego...

zobacz więcej

Prezydent, który w środę w Białym Domu spotkała się Donaldem Trumpem, był pytany przez polskich dziennikarzy, jakie są szanse, że pojawi się on we wrześniu w Polsce i – jeśli tak się stanie – jakie miasta odwiedzi.

– To ostatnie pytanie jest dla mnie zbyt trudne, nie mogę na to odpowiedzieć. Natomiast wystosowałem do pana prezydenta Trumpa zaproszenie na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pan prezydent to zaproszenie otrzymał i wszystko wskazuje na to, że prezydent Trump robi wszystko, by w tych uroczystościach wziąć udział. Jaki będzie szczegółowy program obecności pana prezydenta w Polsce, nie umiem powiedzieć – odpowiedział Andrzej Duda.

Pytany o dalsze plany podczas swojej wizyty w USA, Andrzej Duda zaznaczył, że odwiedzi jeszcze Houston, Reno i San Francisco. Podkreślił, że w tej części wizyty będą dominować spotkania o „charakterze naukowym i biznesowym”. Jak mówił, w Houston szczególnie interesuje go kwestia walki ze schorzeniami onkologicznymi. Wskazał, znajduje się tam najnowocześniejsza placówka, gdzie są opracowywane "niesłychanie nowoczesne metody" zwalczania tych chorób.

– O tym będziemy rozmawiali, bo w związku z planowaną strategią walki z rakiem w Polsce, nową strategią onkologiczną, chcemy patrzeć na te amerykańskie wzorce i chcemy tę współpracę z USA w nowoczesnych dziedzinach naukowych zacieśniać, to jest bardzo ważne byśmy w tym zakresie współdziałali – dodał.

Pytany, jak podobał mu się środowy przelot samolotów F-35 nad Białym Domem, prezydent powiedział: „Myślę, że na wszystkich ten przelot zrobił wrażenie. F-35, jego możliwości, jego awionika, to jest w tej chwili najnowocześniejszy samolot na świecie.(...) Chcielibyśmy tymi samolotami wyposażać polskie lotnictwo”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej