RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump o Nord Stream 2: Niemcy stają się zakładnikiem Rosji, jeżeli coś złego się wydarzy

Niemcy stawiają się w bardzo słabej pozycji, nawet 70 proc. energii dostarczanych jest z Rosji; Niemcy stają się zakładnikiem Rosji, jeżeli cokolwiek złego się wydarzy – powiedział prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Białym Domu.

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: W walce z Nord Stream 2 wciąż możemy liczyć na USA

– Stany Zjednoczone są zainteresowane ekspertem LNG do Europy, ale również kwestiami bezpieczeństwa militarnego. Są naszym naturalnym...

zobacz więcej

Trump spytany, czy użyje sankcji, żeby zablokować Nord Stream 2, odpowiedział, że przygląda się tej sytuacji.

– Ludzie mają prawo robić to, co chcą robić. Mamy Rosję, która przekazuje bardzo dużo energii do Niemiec. Jak może się tak dziać? My chronimy Niemcy i Rosję tym samym. Rosja otrzymuje miliardy dolarów z Niemiec. Nie wiem, skąd się wziął ten problem – powiedział prezydent USA.

Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone mają „fantastyczny gaz ziemny i wiele z krajów w Europie chce kupować, włączając w to Polskę”.

– Mamy ogromne ilości, które są sprzedawane do różnych miejsc na całym świecie, w tym do Europy. Wydaje mi się, że to jest odpowiedni sposób postępowania – stwierdził.

Jego zdaniem „Niemcy stawiają się w bardzo słabej pozycji, nawet 70 proc. energii dostarczanych jest z Rosji”.

– To Niemcy mają władzę, żeby to [Nord Stream 2 – red.] zablokować. Mogą po prostu nie kupować. Niemcy podjęli decyzję. Kupują ogromną ilość energii z Rosji. Mają to robić czy nie? To oni powinni podjąć decyzję, oni nie powinni kupować. To decyzja Niemiec. Ja nie jestem za tym, niemieccy obywatele też nie. Niemcy stają się zakładnikiem Rosji, jeżeli cokolwiek złego się zadzieje. Mam nadzieję, że tak się nie zadzieje – mówił prezydent USA.

źródło:
Zobacz więcej