PGNiG kupi w USA więcej skroplonego gazu

Prezesi Venture Global LNG Mike Sabel i Bob Pender oświadczyli, że cieszą się z rozszerzenia „strategicznego partnerstwa z Polską i PGNiG” (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG – poinformowało PGNiG.

PGNiG planuje wydać w tym roku 400 mln zł na innowacje, badania i rozwój

Grupa PGNiG planuje wydać w tym roku na innowacje oraz badania i rozwój blisko 400 milionów złotych – poinformował wiceprezes spółki Łukasz...

zobacz więcej

Podpisany z Venture Global aneks przewiduje wzrost wolumenu do 2,5 mln ton LNG rocznie z terminala w Plaquemines Parish, co odpowiada po regazyfikacji łącznemu wolumenowi blisko 3,4 mld m sześc. gazu ziemnego.

W wyniku zawarcia aneksu, łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie. 1 mln ton pochodzić będzie z terminala Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminala Plaquemines. 3,5 mln ton LNG odpowiada 4,7 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji na rok. Dostawy realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku – zaznaczyło PGNiG.

Aneks podpisano podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. W uroczystości w Eisenhower Executive Office Building Białego Domu udział wzięli Sekretarz Energii USA Rick Perry oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

PGNiG planuje wydać w tym roku 400 mln zł na innowacje, badania i rozwój

Grupa PGNiG planuje wydać w tym roku na innowacje oraz badania i rozwój blisko 400 milionów złotych – poinformował wiceprezes spółki Łukasz...

zobacz więcej

– Polska i Stany Zjednoczone mają silny i strategiczny sojusz i przyjaźń, którą wzmacnia wspólne zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne i zrozumienie, że prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne osiąga się poprzez różnorodność energetyczną. Dzisiejsze ogłoszenie znaczącego rozszerzenia istniejącego partnerstwa LNG między Venture Global i PGNiG jeszcze bardziej umacniają ten cel. Pod kierownictwem Prezydenta Trumpa nasze dwa narody rozpoczęły strategiczny dialog energetyczny między USA a Polską, który wzmacnia i wspiera partnerstwa takie jak to. Oczekujemy jeszcze więcej w nadchodzących miesiącach i latach – powiedział Sekretarz Energii USA Rick Perry.

– Zwiększamy nasz portfel LNG w zakresie wolumenów, które odbierać będziemy z USA po 2022 r., czyli po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego. Dzięki dobrym relacjom z naszymi amerykańskimi partnerami i skutecznym negocjacjom uzyskaliśmy możliwość pozyskania dostaw LNG z terminalu Plaquemines na bardzo konkurencyjnych warunkach – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Jak zauważył wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak, od 2022 i 2023 r. z terminali eksportowych należących do Venture Global LNG zlokalizowanych w Luizjanie nad Zatoką Meksykańską spółka będzie odbierać każdego roku łącznie 3,5 mln ton gazu LNG, co odpowiada ok. 4,73 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

– Amerykańskie LNG staje się coraz bardziej konkurencyjne i kolejne kwartały zwiększonego importu do Europy tylko to potwierdzają – podkreślił.

Woźniak: PGNiG chce tchnąć nowe życie w norweski szelf

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z zainteresowaniem przygląda się swej koncesji o numerze PL 1017. Gdyby spełniły się oczekiwania z nią...

zobacz więcej

Prezesi Venture Global LNG Mike Sabel i Bob Pender oświadczyli, że cieszą się z rozszerzenia „strategicznego partnerstwa z Polską i PGNiG, jedną z najważniejszych międzynarodowych firm naftowych i gazowych w Europie”.

Kontrakty PGNiG z Venture Global LNG zostały zawarte we wrześniu 2018 r. na 20 lat w formule FOB (Free-on-Board). Oznacza to, że od momentu załadunku w terminalu skraplającym to nabywca, czyli w tym wypadku PGNiG, dysponuje ładunkiem LNG i może decydować o jego porcie docelowym – skierować go do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku.

Venture Global LNG z siedzibą w Arlington w Wirginii jest dostawcą LNG, które będzie pochodzić z bogatych w gaz ziemny, niedrogich w eksploatacji, północnoamerykańskich złóż. Firma rozpoczęła budowę terminalu Venture Global Calcasieu Pass o przepustowości 10 mln ton LNG rocznie zlokalizowanego u ujścia Kanału Calcasieu do Zatoki Meksykańskiej. Kolejne dwa budowane terminale to Venture Global Plaquemines LNG i Venture Global Delta LNG – oba posiadać będą moc produkcyjną po 20 mln ton LNG rocznie i oba leżą nad rzeką Missisipi na południe od Nowego Orleanu.

źródło:

Zobacz więcej