RAPORT

Kampania 2020

Mazowieckie samorządy dostaną 622 mln na rozbudowę dróg

Wojewoda mazowiecki przypomniał, iż w parlamencie toczą się prace „nad projektem, który będzie sankcjonował powrót wreszcie normalnej komunikacji lokalnej” (fot. TT/Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad)

W tym roku na Mazowszu środki przeznaczone na wsparcie rozbudowy dróg gminnych i powiatowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych to 622 mln zł – powiedział wojewoda Zdzisław Sipera. Jak ocenił, inwestycje te są szansą na powrót lokalnej komunikacji i poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Warszawa podpisze największy w Polsce kontrakt na dostawę tramwajów

Największą umowę na dostawę tramwajów w Polsce podpisze w środę z koreańskim Hyundaiem prezes spółki Tramwaje Warszawskie. 213 nowych pojazdów...

zobacz więcej

W delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku wojewoda wręczył przedstawicielom lokalnych samorządów z subregionu symboliczne czeki na dofinansowanie zadań drogowych. Wsparcie w wysokości ponad 9,7 mln zł obejmie budowę czterech dróg powiatowych i dwóch gminnych o łącznej długości prawie 12 km.

– Takiego programu nigdy nie było w historii, jeżeli chodzi o samorządy powiatowe i gminne. Środki są gigantyczne. W roku bieżącym wojewoda mazowiecki dysponuje kwotą 622 mln zł – podkreślił Sipera.

Zaznaczył, że w skali całego kraju środki przeznaczone na wsparcie inwestycji gminnych i powiatowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych to ponad 36 mld zł do 2028 r.

– To są pieniądze, które otwierają całkowicie nową szansę przed samorządami – ocenił wojewoda mazowiecki. Dodał, że warunkiem właściwej realizacji planów drogowych są dobre projekty oraz współpraca i koordynacja, m.in. poprzez działania starostów.

Wojewoda mazowiecki przypomniał, że w parlamencie toczą się prace „nad projektem, który będzie sankcjonował powrót wreszcie normalnej komunikacji lokalnej”.

75 samorządów stara się o 86 mln zł z programu budowy mostów [INFOGRAFIKA]

75 samorządów ubiega się o 86 mln zł na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw w ramach programu Mosty dla Regionów –...

zobacz więcej

– Żeby była ona normalna, musi być po czym jeździć, po dobrych, powiatowych i gminnych drogach – zauważył, odnosząc się m.in. do prac nad ustawą o przywracaniu połączeń autobusowych.

Jak powiedział Sipera, jednym z priorytetów programu rozbudowy dróg lokalnych jest także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. – W dalszym ciągu na polskich drogach za dużo ginie ludzi – podkreślił.

Zachęcał samorządowców do korzystania z nowoczesnych rozwiązań poprawy bezpieczeństwa na drogach przy realizacji nowych inwestycji. – Dobrze projektować, dobrze później wykonywać po to, żeby również były to bezpieczne miejsca, bezpieczne drogi i skrzyżowania, którą umożliwią, że będzie mniej tragicznych wypadków, także na drogach lokalnych – zaapelował wojewoda mazowiecki.

W środę symboliczne czeki na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Funduszu Dróg Samorządowych otrzymały mazowieckie powiaty: płocki, żyrardowski, sierpecki i gostyniński oraz gminy Sanniki i Łąck. Kwota wsparcia przekazana przez wojewodę w wysokości 9,7 mln zł stanowi 50 proc. szacowanych kosztów inwestycji.

Adamczyk: W 2019 r. na drogi wydamy ponad 6 mld zł

zobacz więcej

Jak zapowiedział Mazowiecki Urząd Wojewódzki, tegoroczne dotacje na realizację zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w przypadku subregionu warszawskiego wyniosą ponad 38,7 mln zł, a ponad 7,7 mln zł w przypadku subregionu siedleckiego.

Powołany ustawą z 2018 r. Fundusz Dróg Samorządowych służy dofinansowaniu remontów, budów i modernizacji dróg lokalnych oraz budowie mostów w ciągach dróg samorządowych. W jego ramach inwestycje w trasy lokalne mogą otrzymać od państwa wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wsparcie przyznawane jest w oparciu o wnioski, które składają samorządy terytorialne w ramach naborów prowadzanych na terenie każdego województwa.

źródło:

Zobacz więcej