Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Opozycjoniści z okresu PRL otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności

Prezes IPN Jarosław Szarek odznaczył Grażynę Jentys podczas uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Prezes IPN Jarosław Szarek wręczył w środę w Warszawie kilkadziesiąt Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-89. Solidarność to najpiękniejszy ruch, jaki stworzyła Polska w XX wieku – ocenił prezes Instytutu.

„Budują wspólnotę wokół historii”. Nagrody honorowe IPN wręczone

Popularyzatorzy historii z Wielkopolski i województwa lubuskiego zostali w piątek w Poznaniu wyróżnieni nagrodami IPN „Świadek Historii”. Honorowe...

zobacz więcej

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, która rozpoczęła się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. Poza prezesem IPN na ceremonii była doradczyni prezydenta i dawna działaczka KOR Zofia Romaszewska.

– Niepokorna Warszawa, niepokorne Mazowsze, wolna, niepodległa Polska... Państwa życiorysy to jest historia naszej drogi ku wolnej, niepodległej Polsce. Niektórzy z państwa zaczynali wcześniej na barykadach nieujarzmionej Warszawy w 1944 r. To jest ten niezwykły łańcuch pokoleń, który trwa od wieków. Gdy żyjemy w niewoli, trwa pamięć przekazywana przez rodziny z pokolenia na pokolenie – powiedział prezes IPN.

Szarek przypomniał, że na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej odznaczenia dla kilkudziesięciu opozycjonistów z okresu PRL zostały przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezes IPN podkreślił rolę Solidarności – wielomilionowego ruchu sprzeciwiającego się władzy komunistycznej. – To niezwykły i jeden z najpiękniejszych ruchów, jaki stworzyła Polska w XX wieku – ocenił, przypominając też znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla opozycji antykomunistycznej w Polsce.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali zasłużeni działacze opozycji antykomunistycznej z lat 1956-89. Wśród uhonorowanych znalazł się ksiądz Jan Andrzej Sikorski, który podczas dekoracji krzyżem odebrał od dawnych opozycjonistów najwięcej oklasków.

Ksiądz Sikorski był aktywnym działaczem niepodległościowym. Po wprowadzeniu stanu wojennego został kapelanem internowanych i uwięzionych w Zakładzie Karnym Warszawa-Białołęka. Kolportował wydawnictwa podziemne, udzielał wsparcia więzionym. Pomagał również w przekazywaniu wiadomości i lekarstw wśród internowanych.

– Pytali mnie kiedyś, dlaczego Napoleon przegrał pod Moskwą? Odpowiedziałem: wziął ze sobą za mało medali. Bo jak się daje medale, to ludzie lecą do przodu i nawet nie wiedzą po co. A myśmy dzisiaj otrzymali, kochani, krzyże. To jest coś znacznie więcej niż jakikolwiek medal, bo on niesie w sobie najwyższe wartości – powiedział ks. Sikorski, który zabrał głos w imieniu odznaczonych.

31 osób odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności

Prezydent Andrzej Duda odznaczył 31 osób Krzyżem Wolności i Solidarności. Otrzymali je działacze opozycji antykomunistycznej, którzy – w ocenie...

zobacz więcej

Krzyżem Wolności i Solidarności – jak podał IPN na swojej stronie internetowej – zostali odznaczeni m.in. Jan Bryłowski, Witold Chodakiewicz, Ryszard Czaicki, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Mieczysław Jankowski, Grażyna Jentys, Feliks Karwowski, Teresa Kucharska-Górska, Adam Kunicki, Andrzej Miążkiewicz, Wojciech Muszyński, Piotr Niewiarowski, Jan Ossowski, Teresa Pękalska, Alina Pliszka, Tadeusz Radomyski, Alfred Rosłoń, Henryk Rowicki, Włodzimierz Tarwacki, Mieczysław Wieczorek i Włodzimierz Żarnecki.

Do listy odznaczonych Instytut dołączył również krótkie ich biogramy.

Kilku opozycjonistów zostało odznaczonych pośmiertnie; byli to Robert Iwanicki, Ewa Kunicka, Edmund Parzyszek, Andrzej Roman, Piotr Skórzyński, Witold Wierzejski. Uroczystość zakończył koncert okolicznościowy, na którym wystąpili Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. dla uhonorowania osób, które w latach 1956-89 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”. Z wnioskiem o odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności występuje do prezydenta RP prezes IPN z inicjatywy własnej lub organizacji społecznych i zawodowych.

Krzyż Wolności i Solidarności jest wzorowany na Krzyżu Niepodległości – drugim po Orderze Wojennym Virtuti Militari najwyższym odznaczeniu wojskowym okresu międzywojennego, ustanowionym przez prezydenta Ignacego Mościckiego dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 r.

źródło:

Zobacz więcej