Wzrost płacy minimalnej. Premier zapowiada europejski poziom życia w Polsce

Premier Morawiecki skomentował wzrost płacy minimalnej (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed Polską są czasy europejskiego poziomu życia i gospodarki na europejskim poziomie. Szef rządu skomentował w ten sposób zwiększenie płacy minimalnej, która w 2020 roku ma wynieść 2450 złotych brutto.

MRPiPS proponuje w 2020 r. wyższą płacę minimalną i stawkę godzinową

Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto – poinformowała...

zobacz więcej

W nagraniu opublikowanym na Twitterze premier Morawiecki podkreślił, że od 2015 roku, czyli początków rządów PiS, płaca minimalna wzrosła o 700 złotych.

– Będzie to zmiana odczuwalna, zwłaszcza po uwzględnieniu obniżki PIT do 17 procent. Skończyła się pewna era – płaca minimalna nie oznacza już minimum zaangażowania ze strony państwa. Ustalona przez nas wysokość płacy minimalnej w 2020 roku to nominalnie największy wzrost w historii od denominacji w 1995 roku. Tworzymy takie rozwiązania, bo zasługują na nie Polska i Polacy – wyjaśnił Morawiecki.

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 złotych. Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd złożył także propozycję zwiększenia minimalnej stawki godzinowej, która miałaby wynosić 16 złotych. Obecnie jest to 14 złotych 70 groszy.

źródło:
Zobacz więcej