Juncker: Lubię Trumpa. Nie czytam jego tweetów, bo nie śledzę sieci społecznościowych

Polityk zastrzegł, że nie czyta tweetów Trumpa, z których słynie prezydent USA (fot. Win McNamee/Getty Images)

– Lubię go jako osobę i nie będę tu prezentować długiej listy błędów pana Trumpa. Europejczycy popełniają błąd, jeśli chodzi o prezydenta USA: on zasługuje na szacunek, ponieważ jest prezydentem USA – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla brukselskiego portalu Politico.

„Brutalny morderca”. Trump ostro o Junckerze

Podczas niedawnego szczytu G7 w Kanadzie prezydent USA Donald Trump nie szczędził przywódcom innych państw złośliwości – ujawnił dziennik „Wall...

zobacz więcej

Unijny polityk zastrzegł przy tym, że nie czyta tweetów, z których słynie prezydent USA, „ponieważ nie śledzi sieci społecznościowych” oraz nie lubi czytać o sobie „dzień po dniu, że jest pijany, że jest skorumpowany, że jest nikim”.

Juncker dodał też, że Amerykanom trzeba „objaśniać krajobraz europejski”, który niekoniecznie jest im zawsze znany.

– Przed rozmowami handlowymi w Waszyngtonie żona mówiła mi: »tylko nie całuj Donalda Trumpa« – powiedział szef KE, który jest znany z tego, że całuje innych polityków na powitanie. Jak dodaje, to prezydent USA pierwszy wykonał pocałunek.

Przewodniczącego Komisji Europejskiej zapytano również o stosunek do niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

– Cenię w niej to, że umie słuchać. Cenię to, że wygłasza swoje zdanie i zawsze, gdy zmienia zdanie, przyznaje się również do tego – powiedział. Na pytanie, czy Merkel w przyszłości przejmie jego stanowisko stwierdził: „lubię tę panią i nie chcę, żeby musiała to wszystko znosić”. Jego zdaniem, kanclerz Niemiec nie znajdzie się w Brukseli.

Juncker zdradza dlaczego lubi Merkel i dlaczego wszystkich całuje

Odchodzący szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w piątkowej rozmowie z gazetą „Bild” wyjawia, za co lubi niemiecką kanclerz Angelę Merkel...

zobacz więcej

Polityk odniósł się również do oskarżeń o nadużywanie alkoholu, pojawiających się w związku z faktem, że kilkakrotnie w trakcie istotnych wydarzeń o randze międzynarodowej kamery zarejestrowały Junckera chwiejącego się, mającego trudności z utrzymaniem równowagi.

– Mam rwę kulszową... To jest bardzo bolesne. Na szczycie NATO miałem też skurcze w nogach, ledwo mogłem chodzić... Moim zdaniem, te rozmaite obelgi w mediach nie są szczególnie pożądane, a szczególnie nie są pożądane przez ludzi, których to dotyczy – stwierdził Juncker.

Jak dodał ustępujący szef Komisji Europejskiej, po zakończeniu kadencji zamierza „odetchnąć”.

– Będę pisał książki, głównie jedną (…) Nie będą to osobiste wspomnienia. To będzie o czasie, który spędziłem jako szef Komisji Europejskiej. Wystarczy tego na 12 książek, ale napiszę jedną – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej