CNN: podczas wizyty Dudy jest planowany pokazowy przelot F-35 nad Białym Domem

Władze USA planują pokazowy przelot dwóch samolotów myśliwskich F-35 nad Białym Domem (fot. Matt Cardy/Getty Images)

Władze USA planują pokazowy przelot dwóch samolotów myśliwskich F-35 nad Białym Domem podczas wizyty w nim prezydenta Polski Andrzeja Dudy – informuje CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

Ponad 30 supernowoczesnych F-35 w polskiej armii. Wkrótce decyzje

– To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju (...). To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście...

zobacz więcej

W ocenie telewizji CNN prezydent USA Donald Trump znany jest tego, że „cieszą go wojskowe aspekty urzędu”. „Jednak przelot wojskowego samolotu nad Białym Domem to wydarzenie niezmiernie rzadkie” – zauważa portal tej stacji.

Sprawy nie chciał komentować rzecznik Białego Domu; jak oświadczył, „na teraz nie ma nic do zakomunikowania”.

CNN przypomina, że trwają „przygotowania dwóch rządów do ogłoszenia wzmocnionej obecności wojskowej USA w Polsce”. Ma to być zakomunikowane podczas wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu.

„Polska podejmuje również kroki, by zakupić nowe F-35 od USA, a minister obrony (Mariusz Błaszczak - PAP) odwiedził w tym tygodniu bazę siły powietrznych w Eglin na Florydzie, by obserwować samoloty w akcji” – odnotowuje CNN.

Duda i Trump mają, według amerykańskiej stacji, podpisać w środę wspólną deklarację polityczną. Przewidywać ma ona wysłanie do Polski dodatkowo 1000 amerykańskich żołnierzy na zasadzie rotacyjnej.

Deklaracja ta - zastrzega CNN, powołując się na źródła w administracji w Waszyngtonie – „znacząco poprawi relacje wojskowe między USA i Polską" oraz „będzie zgodna z Aktem Stanowiącym NATO-Rosja”.źródło:

Zobacz więcej