Obecność amerykańskich wojsk w Polsce będzie miała charakter hybrydowy

„W porozumieniu będą inwestycje infrastrukturalne i zwiększenie liczby wojsk amerykańskich w Polsce” – powiedział Andrzej Dera (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

Obecność amerykańskich wojsk w Polsce będzie miała charakter hybrydowy, nie będzie to klasyczna stała baza, jak Ramstein w Niemczech – zapowiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydenci Polski i USA mają w środę podpisać porozumienie w tej sprawie.

Były ambasador USA w Polsce o spotkaniu Duda-Trump: Znak bardzo zdrowych i solidnych stosunków

Były amerykański ambasador w Warszawie Stephen Mull powiedział, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu świadczy o bardzo dobrych...

zobacz więcej

Andrzej Duda poleciał w środę do Waszyngtonu na spotkanie z Donaldem Trumpem. Dera w porannym wywiadzie dla Polsat News nie chciał mówić o szczegółach umowy, którą zna, ale o której mają w USA poinformować prezydenci po jej podpisaniu.

– W porozumieniu na pewno będą inwestycje infrastrukturalne i zwiększenie liczby wojsk amerykańskich w Polsce – zapewnił jedynie minister. Nie będzie to klasyczna baza wojskowa, jak Ramstein w Niemczech, ale „bardziej nowoczesna hybryda rozwiązań obecności amerykańskiej w Polsce” – tłumaczył.

Andrzej Dera Pytany o koszty dla Polski takiej obecności amerykańskich wojsk podkreślił, że żyjemy w takich czasach, iż nie powinniśmy oszczędzać na bezpieczeństwie. – Jeżeli będziemy zagrożeni i nie będziemy umieli się obronić, to cały rozwój gospodarczy, całe nasze osiągnięcia są wtedy nic nie warte – przekonywał.

W historii były takie sytuacje, że państwa bogaciły się, wzrastały ekonomiczne, potem dochodziło do wojny i nic z tego nie zostało, dlatego nie wolno do tego dopuścić i stąd działania rządu działania pana prezydenta – powiedział prezydencki minister.

– To jest priorytet pana prezydenta, aby Polska była Polską bezpieczniejsze i to jest wszystko robione po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie – dodał Dera.

Pytany, czy polityczną ceną za większą obecność Amerykanów nie będzie zgoda Polski na ustawę 447 odparł, z nie ma takiej możliwości. – Taka sprawa nie leży na stole negocjacyjnym, nie jest rozpatrywana i nie może być rozpatrywana. To jest rzecz niewyobrażalna – podkreślił. – To są zupełnie inne kwestie – dodał.

Przypomniał, że sama amerykańska administracja mówi, że ustawa 447 obejmuje inne państwa. – To jest wewnętrzny raport Stanów Zjednoczonych – powiedział Dera.

źródło:

Zobacz więcej