Były ambasador USA w Polsce o spotkaniu Duda-Trump: Znak bardzo zdrowych i solidnych stosunków

(fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Były amerykański ambasador w Warszawie Stephen Mull powiedział, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu świadczy o bardzo dobrych stosunkach pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W wywiadzie dla Polskiego Radia dyplomata podkreślił, że to kolejne ważne wydarzenie w relacjach polsko-amerykańskich.

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem już dziś

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. W nocy polskiego czasu prezydent wraz z małżonką przyleciał do Waszyngtonu. W...

zobacz więcej

Ambasador zwrócił uwagę, że Donald Trump jest kolejnym prezydentem, który regularnie spotyka się z polskimi przywódcami.

– To jest znak bardzo zdrowych i solidnych stosunków pomiędzy naszymi krajami – powiedział. Stephen Mull spodziewa się ogłoszenia przez prezydentów Dudę i Trumpa decyzji o zwiększeniu obecności wojskowej w Polsce.

Zaznaczył jednak, że nie musi się to odbywać w formie budowy tradycyjnej bazy wojskowej określanej mianem Fort Trump.

– Przychodzi mi na myśl wypowiedź byłego radzieckiego premiera Chruszczowa, który powiedział, że są różne drogi do socjalizmu. Tak samo są różne drogi do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i nam – dodał ambasador.

Stephen Mull wyraził przekonanie, że eksperci polscy i amerykańscy powinni rozstrzygnąć, czy lepsza jest stała baza typu Fort Trump, czy bardziej rotacyjna obecność wojsk amerykańskich.

Były ambasador w Warszawie spodziewa się, że podczas spotkania prezydentów Dudy i Trumpa pojawi się sprawa zniesienia wiz dla Polaków, która jest problemem w stosunkach Polski z USA.

Innym problemem, według ambasadora, jest kwestia restytucji mienia żydowskiego. Stephen Mull nie spodziewa się jednak, by temat był przedmiotem dzisiejszych rozmów w Białym Domu. – Sądzę, że nie pojawi się ale nie wiem co planuje prezydent Duda – zaznaczył ambasador Mull.

źródło:
Zobacz więcej