Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Producenci rolni mieli wyłudzić grube miliony. Oszustwo „na pośrednika”

Grupy producenckie miały wyłudzić dofinansowanie (fot. Pexels)

Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji z ARiMR przez grupy producentów rolnych z woj. kujawsko-pomorskiego. Straty mogły wynieść ponad 11 mln zł.

Były dyrektor sądu zatrzymany przez CBA

Były dyrektor i obecny pracownik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zostali zatrzymani przez CBA. Sprawa dotyczy niezgodnego z prawem wydatkowania...

zobacz więcej

Działania CBA dotyczyły dofinansowania z unijnych środków – z programu pomocy finansowej, na inwestycje grup producenckich na rynku owoców i warzyw.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski poinformował, że analizy prowadzone przez funkcjonariuszy wydziału postępowań kontrolnych delegatury CBA w Bydgoszczy już się zakończyły.

– Z dokumentacji wynika, że trzy grupy producentów owoców i warzyw z woj. kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości – wskazał Brodowski.

Grupy miały wprowadzać dodatkowego pośrednika między nich a rzeczywistego wykonawcę objętych unijnym dofinansowaniem robót budowlanych lub sprzedawcę urządzeń. Prowadziło to do znacznego zwiększenia wartości zadania, a przez to kwoty dofinansowania. Pośrednictwo było jednak tylko pozorne.

Według Biura takie działania grup producenckich mogły doprowadzić do wyłudzenia części dofinansowania – ponad 11 mln zł. Wyniki analiz przekazano do prokuratur okręgowych w Toruniu i Siedlcach.


źródło:

Zobacz więcej