Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem już dziś

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął sześciodniową wizytę w USA (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. W nocy polskiego czasu prezydent wraz z małżonką przyleciał do Waszyngtonu. W południe (godz. 18 czasu polskiego) w Białym Domu spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódcy podpiszą porozumienie, na podstawie którego do Polski przyjadą kolejni amerykańscy żołnierze.

Ponad 30 supernowoczesnych F-35 w polskiej armii. Wkrótce decyzje

– To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju (...). To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście...

zobacz więcej

Spotkanie z amerykańskim prezydentem oraz podpisanie dokumentu to najważniejsza część zaplanowanej na sześć dni wizyty Andrzeja Dudy za oceanem. Dyplomaci odpowiedzialni za przygotowanie umowy nie chcieli zdradzić, czy USA utworzą w Polsce stałą bazę wojsk amerykańskich, jak chce tego polski rząd, czy też przyślą nad Wisłę kolejnych żołnierzy na zasadach rotacyjnych.

Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski wskazał, że umowa będzie miała charakter ogólny, a jej szczegóły dopracują w następnych miesiącach wojskowi specjaliści z obu krajów.

– Jeśli to porozumienie polityczne zostanie zawarte, przewidujemy następnie, że dojdzie do rozmów, które są już na szczeblu eksperckim: logistyków i ekspertów wojskowych na temat tego, w jaki sposób harmonogram owej zwiększonej obecności opracować, lokalizację i to będzie już kwestia najlepszej efektywności dla tej zwiększonej obecności w Polsce – wyjaśnił minister.

Dobra decyzja

– Porozumienie między Polską i USA o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju to dobra decyzja; wzmacnia ono zdolności obronne polskiego wojska – ocenił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Podobne oczekiwania wyraziła strona amerykańska. Jak poinformował we wtorek wieczorem konserwatywny portal informacyjny, „The Hill” powołując się na przedstawicieli administracji którzy zastrzegli sobie anonimowość, spotkanie Trump – Duda zaowocuje „istotnym oświadczeniem”.

Prezydenci mają też rozmawiać o współpracy energetycznej czyli głównie o kolejnych partiach gazu LNG, który Polska chce kupić od Stanów Zjednoczonych. Według zapowiedzi strony polskiej, politycy omówią też sytuację na Ukrainie.

Z Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda poleci do Houston w Teksasie, następnie do Nevady i Kalifornii. Odwiedzi terminal gazu LNG, będzie spotykał się z amerykańskimi biznesmenami, start-upami i odwiedzi siedziby koncernów informatycznych takich jak Google. Weźmie też udział w pokazach polskich i amerykańskich dronów w Nevadzie i spotka się z amerykańską Polonią.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zakończy się w przyszły poniedziałek.

źródło:
Zobacz więcej