Surowce o kluczowym znaczeniu. USA obawiają się utraty dostępu m.in. do kobaltu

USA obawiają się utraty dostępu m.in. do kobaltu (fot. Wiki/Alchemist-hp)

USA wraz z Kanadą i Australią wesprą inne państwa w zagospodarowaniu złóż cennych minerałów w rodzaju rud litu, miedzi czy kobaltu – oświadczył amerykański Departament Stanu.

Wojny o surowce przybiorą na sile

Ponad 40 proc. wewnętrznych konfliktów zbrojnych w ciągu ostatnich 60 lat wybuchło na tle walki o zasoby naturalne. Ich eksploatacja i rywalizacja...

zobacz więcej

Ma to być jeden z elementów wielokierunkowej strategii zmniejszania globalnej zależności od Chin w dziedzinie surowców o kluczowym znaczeniu, wykorzystywanych między innymi w przemyśle lotniczym i elektronicznym.

„Ponad 80 proc. globalnego łańcucha dostaw metali ziem rzadkich jest kontrolowane przez jedno państwo. Uzależnianie się od jakiegokolwiek pojedynczego źródła zwiększa ryzyko zakłóceń dostaw” – napisał Departamentu Stanu w oświadczeniu.

W ramach przedstawionego w nim planu USA będą współdziałać z innymi państwami w poszukiwaniu złóż surowców i ich wydobywaniu oraz w tworzeniu prawno-organizacyjnych warunków, sprzyjających pozyskiwaniu zagranicznych inwestorów. Ma to pomóc w „zagwarantowaniu dostaw odpowiadających stale zwiększającemu się popytowi na cenne minerały”.

Wcześniej Departament Handlu USA oświadczył, że potrzebne są pilne kroki na rzecz zwiększenia krajowej produkcji „minerałów o krytycznym znaczeniu”, w tym zapewnienie przedsiębiorstwom górniczym nisko oprocentowanych kredytów i zobowiązanie firm zbrojeniowych do wybierania amerykańskich dostawców.


źródło:

Zobacz więcej