Ponad miliard złotych więcej. MSWiA zwiększa wydatki na modernizację służb

Ważną inwestycją są m.in. śmigłowce Black Hawk (fot. Policja.pl)

W 2018 roku na program modernizacji służb mundurowych wydano 1,9 mld zł, z czego na inwestycje 536 mln zł – oświadczył wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Dodał, że w tym roku wydatki na ten program wyniosą 3 mld zł.

Sylwester Tułajew nowym wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji

Premier Mateusz Morawiecki powołał Sylwestra Tułajewa na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji –...

zobacz więcej

We wtorek Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła m.in. informację ministra SWiA o realizacji w 2018 r. „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

Wiceszef MSWiA, przedstawiając informację, przypomniał, że program modernizacji służb mundurowych jest pierwszym od lat tak ważnym i kompleksowym przedsięwzięciem dotyczącym formacji podległych resortowi. Podkreślił, że celem programu jest poprawa sprawności i skuteczności działania służb.

Zieliński zaznaczył, że jednym ze skutków programu modernizacji jest rosnące poczucie bezpieczeństwa Polaków. Przypomniał, że w jednym z ostatnich badań CBOS 89 proc. badanych oceniło Polskę jako kraj bezpieczny, a aż 98 proc. zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania.

Poinformował również, że w roku 2017 na program wydano niemal 1,4 mld zł, zaś w 2018 – 1,9 mld zł. Z kolei w 2019 roku wydatki na program modernizacji mają wynieść 3 mld zł, a w 2020 roku przewidziano na ten cel 2,9 mld zł.

RCB alarmuje: Od początku czerwca utonęło 16 osób

Powyżej 30 stopni wskazują termometry w zachodniej części kraju. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie liczba utonięć. Od początku czerwca utonęło 16...

zobacz więcej

Największe przedsięwzięcie

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że największym przedsięwzięciem rzeczowym są inwestycje budowlane, na które zaplanowano w latach 2017-2020 wydatki w wysokości ponad 2,3 mld zł. Dodał, że w ubiegłym roku wydano na ten cel 536 mln zł. – W ramach wydatków na sprzęt transportowy kupowane są samochody, łodzie patrolowe, śmigłowce oraz samochody ratowniczo-gaśnicze dla jednostek OSP – mówił. Wskazał, że w latach 2017-2020 przewiduje się przekazanie około 6,5 tys. sprzętu transportowego za ponad 1,2 mld zł.

Zaznaczył, że w 2018 roku wydatki na sprzęt transportowy wyniosły 351 mln zł, głównie na zakup około 1,7 tys. samochodów, ale także z tej kwoty kupiono dwa śmigłowce Black Hawk dla policji oraz 45 łodzi patrolowych. Dofinansowano także zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP.

Zieliński poinformował, że w 2018 roku wydatki na zakup nowoczesnego uzbrojenia i techniki wyniosły ponad 78 mln zł. Za te pieniądze kupiono m.in. ponad 15 tys. sztuk sprzętu, w tym ponad 2 tys. pistoletów, 26 dronów, 267 karabinków, 72 urządzenia do badania autentyczności dokumentów, 136 paralizatory, 170 noktowizorów, 28 urządzeń do badań narkotyków, 37 kompletów pistoletów maszynowych oraz ponad 4 tys. sprzętu dla jednostek wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także prawie 8,6 tys. sztuk sprzętu dla pozostałych jednostek OSP.

Komisja przyjęła także informacje ministra o wykorzystaniu potencjału polskiego przemysłu gwarantującego bezpieczeństwo państwa przy realizacji m.in. ustawy o ustanowieniu programu modernizacji, a także informację na temat planów wykorzystania funduszy modernizacyjnych na remonty i budowę komend policji.

Minister Zieliński przypomniał, że dzięki m.in. programowi modernizacji udało się odtworzyć 103 posterunki policji, które – jak zaznaczył – były powszechnie likwidowane w czasach rządu koalicji PO-PSL. Poinformował również, że w budowie są 52 takie obiekty. Program modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA na lata 2017-2020 zakłada przekazanie im ponad 9,2 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej