Prof. Musiał: W niepamięć poszło, że obóz KL Auschwitz został założony dla Polaków

– Niemiecki obóz zagłady Auschwitz jest poza Polską postrzegany jako miejsce zagłady Żydów. I w niepamięć poszło, że obóz KL Auschwitz został założony dla Polaków, żeby niszczyć polską inteligencję – powiedział we wtorek w programie „O co chodzi” w TVP Info historyk prof. Bogdan Musiał. W ten sposób odpowiedział na pytanie, dlaczego rocznica pierwszego transportu polskich więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz jest zapomniana.

Pozew przeciwko Engelking i Grabowskiemu. Zarzut: publikacja zmyślonych informacji

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafia właśnie pozew przeciwko prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu, współautorce i redaktorowi...

zobacz więcej

14 czerwca przypada 79. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz. Historyk prof. Bogdan Musiał mówił w TVP Info, dlaczego rocznica ta jest zapomniana. – Niemiecki obóz zagłady Auschwitz jest poza Polską postrzegany, jako miejsce zagłady Żydów. I w niepamięć poszło, że obóz KL Auschwitz został założony dla Polaków, żeby niszczyć polską inteligencję. Pierwsze dziesiątki tysięcy więźniów to byli Polacy – wyjaśnił.

Prof. Musiał podkreślił, że na Zachodzie narracja jest zdominowana przez Holokaust. Jego zdaniem Polacy powinni dbać o pamięć swoich ofiar. Dodał, że polscy Żydzi to były też „nasze ofiary”, więc nie powinno się sztucznie tego rozdzielać.

Historyk był też pytany, dlaczego Polacy są często przedstawiani jako wolontariusze zagłady wskazał na prace niektórych historyków. – Profesor Gross do momentu, kiedy zajmował się nauką nie zrobił wielkiej kariery. Nagle fałszując, manipulując, włączając się do głównej narracji stał się popularny, znany. A publikacje pana Grabowskiego – dzięki oskarżeniom zyskuje uwagę i prezentuje się jako walczący o pamięć i prawdę. W rzeczywistości ten pan manipuluje i fałszuje. On zakłamuje prawdę – powiedział prof. Musiał.

Gość programu przywołał Barbarę Engelking, która w swoich publikacjach twierdzi, że Polacy nie mieli obowiązku denuncjowania Żydów. – To jest nieprawda. Pani Engelking wprowadza, nie wiem czy świadomie czy nie, w błąd ponieważ są niemieckie rozporządzenia, które to regulują. Każdy Polak był zobowiązany pod karą śmierci do denuncjowania – wyjaśnił. – Niemcy stworzyli system dekretów, który na ludności polskiej wymuszał pewne postępowanie – dodał.źródło:
Zobacz więcej