Upamiętniono Wyklętych z chłopskiej organizacji niepodległościowej

Założyciele Szturmówki należeli do elity niepodległościowej po II wojnie światowej (fot. FB/Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą przywódcom Polskiej Szturmówki Chłopskiej, skazanych na karę śmierci w 1953 r. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele prezydenta i premiera. Mszę św. odprawił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

71 lat temu komuniści zamordowali rotmistrza Pileckiego

71 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny...

zobacz więcej

W imieniu prezydenta RP na uroczystość przybył minister Wojciech Kolarski, zaś w imieniu szefa rządu minister Paweł Szopa. Obecna była także Anita Czerwińska - rzeczniczka prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Członek rady programowej Muzeum, senator profesor Jan Żaryn powiedział, że założyciele Szturmówki należeli do elity niepodległościowej po II wojnie światowej. W czasach terroru komunistycznego podjęli walkę o niepodległość państwa polskiego.

– Oni nie liczyli na żaden świat zewnętrzny, ale wiedzieli, że ten świat może przynieść III wojnę światową, bo wybuchła wojna w Korei i chcieli się na nią przygotować – podkreślił Jan Żaryn. Zwrócił uwagę, że w czasach komunizmu założenie liczącej ponad 100 członków organizacji było ewenementem.

Bratanek Henryka Bąka, przywódcy Szturmówki Chłopskiej, poseł PiS Dariusz Bąk, powiedział, że wuj uniknął śmierci w mokotowskim więzieniu.

Po półrocznym pobycie w celi śmierci, zamieniono mu wyrok na dożywocie, a po wydarzeniach poznańskich, na mocy, których domagano się zwolnienia więźniów politycznych, w 1957 r. Henryk Bąk został zwolniony z więzienia. Po opuszczeniu więzienia cały czas pozostawał aktywny.

– To on jest twórcą pierwszego ogólnopolskiego Komitetu Niezależnego Związku Rolników, na bazie tego komitetu i komitetów Samoobrony Chłopskiej powstała „Solidarność” wiejska – dodał Dariusz Bąk.

35 lat temu sąd wojskowy PRL skazał Ryszarda Kuklińskiego na karę śmierci

35 lat temu, 23 maja 1984 r., sąd wojskowy PRL skazał zaocznie płk. Ryszarda Kuklińskiego, pracującego do chwili ucieczki z Polski w Sztabie...

zobacz więcej

W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda napisał, że organizacje chłopskie spełniły ogromną rolę w ocalaniu tożsamości narodu. Podkreślił, że polskiej wsi „nigdy nie brakowało ludzi śmiałych i mężnych gotowych podjąć ryzyko dla sprawy wonności ojczyzny”.

„Polscy rolnicy zawsze wierni tradycjom patriotycznym i chrześcijańskim, mających oparcie we własnych rodzinnych gospodarstwach, uprawianych często od pokoleń. Tworzyli prawdziwy bastion obrony przed sowietyzacją kraju. Byli też poddawani rozmaitym represjom i szykanom przez aparat bezpieczeństwa, wielu działaczy ludowych zapłaciło za swoją niezłomną postawę śmiercią, więzieniem, utratą majątku” – napisał Andrzej Duda.

Marsz w rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego. Wydarzenia z udziałem dzieci bohatera

Oddajemy dziś hołd ochotnikowi do Auschwitz, twórcy konspiracji wewnątrz obozu śmierci, autorowi raportów na temat Holokaustu; Witold Pilecki – na...

zobacz więcej

Na tablicy pamięci założycielom Szturmówki Chłopskiej, umieszczonej przy Ścianie Śmierci dawnego mokotowskiego więzienia, umieszczono nazwiska: Stefan Pietrusiński ps. Rysiek, stracony w więźniu mokotowskim 15 kwietnia 1953 r. oraz Henryk Bąk ps. Burza, Wacław Młodzianka ps. Sten i Herman Dąbrowski ps. Tomek.

Polska Szturmówka Chłopska walczyła o porządek oparty na poszanowaniu wiary katolickiej i dziedzictwa narodowego. Żołnierze organizacji otrzymali wyroki śmierci, dożywocia i wysokie wyroki więzienia.

Ci, którzy przeżyli byli twórcami w 1978 r. ogólnopolskiego i niezależnego związku zawodowego na wsi, który w znaczący sposób przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tablicę umieszczono z inicjatywy komitetu w składzie posłów PiS Andrzeja Szyszki, Dariusza Bąka, Andrzeja Melaka.

źródło:
Zobacz więcej