Raport

Epidemia koronawirusa

Ponad 30 supernowoczesnych F-35 w polskiej armii. Wkrótce decyzje

– To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju (...). To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z doradcą prezydenta USA Johnem Boltonem. Błaszczak zapowiedział w ten sposób ogłoszenie w środę przez prezydentów obu państw porozumienia w sprawie zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Szef MON mówił również o zakupie przez Polskę myśliwców F-35.

„Myśliwce piątej generacji już na horyzoncie”. MON podejmuje działania

Wysłaliśmy zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A – poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Najwyższy...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda udał się we wtorek po południu do USA, gdzie w środę rozpocznie kilkudniową wizytę. W Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce; planowane jest ogłoszenie porozumienia politycznego w tej sprawie.

Od poniedziałku w USA przebywa już szef MON. Rozmowy, które Błaszczak prowadzi m.in. w Waszyngtonie, dotyczą zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

– Rezultaty naszych negocjacji poznamy już jutro, kiedy prezydenci ogłoszą opinii publicznej ustalenia – zapowiedział Błaszczak po wtorkowym spotkaniu z Boltonem, który jest doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ocenił, że to porozumienie jest „dobrą decyzją dla Polski, dobrą decyzją dla państw położonych na wschodniej flance NATO i dobrą decyzją dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jak mówił, ustalenia między Polską a USA są „bardzo korzystne” dla naszego kraju, bo wzmacniają zdolności obronne polskiego wojska.

– To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju (...). To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział szef MON.

Błaszczak: Wszystko wskazuje na to, że w tym roku negocjacje z USA zakończymy sukcesem

– Wszystko wskazuje na to, że w tym roku negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi zakończymy sukcesem; dojdzie do wzmocnienia obecności wojsk...

zobacz więcej

Podkreślił również, że „inwestycje w infrastrukturę będą inwestycjami służącymi nie tylko wojsku amerykańskiemu, ale przede wszystkim wojsku polskiemu”. – Chodzi nam o interoperacyjność, chodzi nam o współpracę wojska polskiego z wojskiem Stanów Zjednoczonych. To jest droga zapewniająca Polsce bezpieczeństwo – zaznaczył Błaszczak. – Czekamy z niecierpliwością na jutrzejsze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem – dodał.

Minister obrony powiedział, że kupno amerykańskich samolotów myśliwskich F-35 jest w pełni uzasadnione. Minister, który składa wizytę w Stanach Zjednoczonych, podkreślił, że nowe samoloty zwiększą bezpieczeństwo kraju.

– Moja decyzja, by zastąpić postsowieckie samoloty samolotami najnowszymi jest decyzją uzasadnioną. Dziwię się, że moi poprzednicy zwlekali z podjęciem takich decyzji – powiedział.

Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło list ofertowy w sprawie zakupów myśliwców najnowszej generacji F-35. Minister Błaszczak powiedział, że w pierwszej fazie jesteśmy przygotowani na zakup 32 tych myśliwców.

źródło:
Zobacz więcej