CERT ostrzega przed hakerami podszywającymi się pod kontrolę skarbową

Urzędy skarbowe co do zasady nie informują drogą mailową o wszczęciu kontroli (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Ostrzeżenie dla przedsiębiorców przed kolejną falą ataków hakerskich, polegających na przesłaniu zawirusowanych załączników w mailu dotyczącym rzekomej kontroli skarbowej wystosował CERT Polska.

Podawał się za żołnierza i wyłudził pieniądze. Oszustem okazała się obywatelka Zimbabwe

Podawał się za amerykańskiego żołnierza, który kończy misje w Iraku i wyłudzał pieniądze. 35-letnia pokrzywdzona straciła kilkadziesiąt tysięcy...

zobacz więcej

„Ostrzegamy przed szeroko rozsyłaną kampanią fałszywie podającą się za INFORMACJĘ O ZAMIARZE WSZCZĘCIA KONTROLI SKARBOWEJ. Uruchomienie załącznika obecnie prowadzi do instalacji złośliwego oprogramowania #Danabot” – napisał na Twitterze CERT Polska, który w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa odpowiada za rejestrowanie i obsługę zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci dla użytkowników cywilnych.

Do ostrzeżenia dołączona jest treść rozsyłanego przez hakerów maila, który informuje o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej i nakazuje przygotowanie dokumentów zawartych w załączniku.

To już kolejny tego typu atak w tym roku. W maju przed podobnymi fałszywymi mailami ostrzegało Ministerstwo Finansów.

Resort przypomniał też, że urzędy skarbowe nie są autorami takich wiadomości i co do zasady nie informują drogą mailową o wszczęciu kontroli.

Uczulił także, że ewentualna korespondencja mailowa kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie „gov.pl”.

źródło:

Zobacz więcej